Tekinco Group

هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه

هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه

یکی از متداول ترین شیوه ها برای مهاجرت، تحصیل در سایر کشورها می باشد که باعث دریافت اقامت موقت و در برخی از شرایط موجب دریافت اقامت دائم کشور مورد نظر می شود. در این بین می توان از کشور ترکیه به عنوان یکی از کشورهایی که می توانید به صورت تحصیلی مهاجرت کرده و سپس اجازه کار دریافت کنید و ساکن کشور در حال توسعه ترکیه شوید؛ نام برد. اما موضوعی که در این زمینه ذغذغه و نگرانی اکثر افراد است؛ هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه می باشد که در این مقاله به شرح پاسخ این پرسش پرتکرار و مهم می پردازیم.

شرایط تحصیل در ترکیه

ترکیه نیز مانند ایران دارای دانشگاه های دولتی و خصوصی زیادی است که هر فردی با توجه به شرایطی که دارد؛ بتواند اقدام به تحصیل در کشور ترکیه نماید. دولت ترکیه برای خارجیان 2 آزمون را به عنوان آزمون های پایه برای ورود به دانشگاه ها در نظرگرفته است که باید نمره قبولی در این آزمون ها را کسب نمایید تا بتوانید وارد دانشگاه های ترکیه شوید.

آزمون یوس ترکیه

آزمون یوس شباهت زیادی به کنکور ایران دارد. به این معنا که وقتی شما می خواهید وارد دانشگاه های کشور ترکیه شوید؛ باید آزمون یوس که شامل هندسه، آمار، هوش و… است را شرکت کرده و نمره قبولی را کسب نمایید.

تا سال 2021 این ازمون مخصوص دانشگاه های دولتی بود و برای شرکت در دانشگاه های خصوصی ترکیه نیازی به قبولی در آزمون یوس نداشتید اما از ابتدای سال 2022 برای ثبت نام در تمامی دانشگاه ها نمره قبولی آزمون یوس نیاز است.

آزمون تومر ترکیه

آزمون SAT و تومر نیز برای تقویت زبان ترکی است. شما در دوره های آمادگی آزمون تومر تا حدود زیادی به زبان ترکی مسلط می شوید و می توانید با شرکت در این آزمون ها مدرک زبان ترکی تان را نیز دریافت نمایید.

این آزمون ها مانند آزمون تاقل و آیلتس است که دانشگاه های ترکیه برای ثبت نام، به نمره قبولی شما و مدرک زبان تان نیاز دارند.

مزایای تحصیل در ترکیه

مزایای تحصیل در ترکیه

کشور ترکیه به دلیل نزدیکی که به ایران دارد؛ باعث می شود که شما بدون محدودیت بین ایران و ترکیه در سفر باشید. همچنین به دلیل عدم نیاز به داشتن ویزا برای ایرانیان، در هزینه های شما کاهش چشم گیری صورت گرفته است.

اما از مهم ترین دلایل تحصیل در ترکیه می توان به هزینه های پایین دانشگاه ها نسبت به کشورهای اروپایی یاد کرد و علاوه بر ان، مدرک دانشگاه های ترکیه از اعتبار مناسبی برخورد می باشد.

شما با تحصیل در دانشگاه های ترکیه می توانید بعد از اتمام دوران تحصیلی خود، وارد بازار کار شده و اقامت این کشور را به دست آورید و با توجه به رفاه و آسایشی که دولت ترکیه برای ساکنین این کشور ایجاد کرده است؛ می توانید زندگی خوبی را برای خود محیا کنید.

هزینه تحصیل در ترکیه 2022

هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه هر سال با شرایط و هزینه های متفاوتی به دانشجویان ارائه می شود اما در سال 2022 دولت ترکیه برای جذب بیشتر دانشجو از سایر کشورها، بورسیه های بیشتری را برای دانشجویان خارجی لحاظ کرده است تا بتوانند به واسطه آن در هزینه ها صرفه جویی شده و افراد بیشتری را جذب دانشگاه ها کنند.

میزان هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه با توجه به رشته، مقطع تحصیلی و زبانی که قصد تحصیل در آن رشته را دارید، متفاوت است. اما به طور کلی تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های ترکیه هزینه بیشتری نسبت به تحصیل به زبان ترکی دارد.

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

پرطرفدارترین رشته در دانشگاه های ترکیه، پزشکی است که افراد زیادی علاقه مند به تحصیل در این زمینه می باشند. شما بعد از گذراندن آزمون های معرفی شده و کسب قبولی در آنها، می توانید اقدام به ثبت نام در این رشته نمایید.

هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای رشته پزشکی متفاوت است اما در سال 2021 حدوداً ترمی 2000 دلار هزینه رشته پزشکی بود.

اما اگر می خواهید در این رشته تحصیل نمایید؛ می توانید دانشگاه های حاجت تپه، کوچ، استانبول، آنکارا، دانشگاه آتاتورک ترکیه و اژه که مورد تایید وزارت بهداشت نیز است را انتخاب نمایید.

دقت کنید که رشته پزشکی جزء رشته های ممنوعه در سایر کشورها است به این معنا که اگر شما مدرک پزشکی در ایران دارید؛ برای آنکه بتوانید در کشوردیگری اقدام به طبابت نمایید، نیاز به گذراندن دوره های مخصوص آن کشور را دارید و بعضی از کشورها نیز تحت هیچ شرایطی مدرک شما را نمی پذیرند اما زمانی که شما اقدام به تحصیل پزشکی در همان کشور نمایید و مدرک آن را در کشور مورد نظرتان به دست آورید؛ می توانید به سرعت جذب بازار کار شوید و طبابت نمایید.

تحصیل در ترکیه برای دریافت اقامت

یکی از راه هایی که می توانید اقامت ترکیه را به دست آورید؛ تحصیل در این کشور است. زمانی که شما پذیرش دانشگاه مورد نظرتان را به دست آورید، به میزان سال هایی که نیاز به تحصیل دارید؛ اقامت ترکیه را به دست می اورید. سپس بعد از اتمام دانشگاه، اگر به سرعت بتوانید وارد بازار کار شوید و اجازه کار بگیرید؛ می توانید به ادامه زندگی در ترکیه بپردازید.

با توجه به اینکه داشتن مدرک تحصیلی از ترکیه شانس ورود به بازار کار را برای شما بسیار زیاد افزایش می دهد؛ پس به احتمال خیلی زیاد شما می توانید اجازه کار را دریافت کرده و بعد از گدشت چند سال پاسپورت ترکیه را نیز دریافت کنید و شهروند این کشور شوید.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه پرداختیم تا بتوانید با دید بازتری اقدام به دریافت اقامت از طریق تحصیل کنید. اگر نیاز به کسب اطلاعات بیشتر داشتید؛ می توانید با ما تماس بگیرید تا شما را به صورت کامل و جامع راهنمایی نماییم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *