Tekinco Group

پناهندگی در ترکیه

پناهندگی در ترکیه

یکی از شیوه های مهاجرتی که برخی از افراد آن را انتخاب می کنند؛ پناهنده شدن است که به عنوان بدترین و خطرناک ترین روش مهاجرتی برای همه کشورها به شمار می رود. در این بین، می توان پناهندگی در ترکیه را خطرناک تر از سایر کشورها به شمار آوریم. زیرا دولت ترکیه هیچگونه امتیازی را برای پناهندگان سایر کشورها قائل نیست و زندگی سخت و بدی در انتطار این نوع از مهاجران است.

انواع پناهندگی در ترکیه

پناهندگی در ترکیه به دو روش انجام می شود.

پناهندگی سیاسی

برخی از افراد به دلیل مشکلات سیاسی که دارند به سایر کشورها پناهنده می شوند و اینگونه از افراد هیچگاه حق بازگشت به ایران را نخواهند داشت.

پناهندگی اقتصادی

نوع دیگر پناهندگی به این شکل است که به دلیل مشکلات اقتصادی به کشور دیگری پناهنده می شوند به امید آن که در آن کشور بتوانند رفاه مالی خوبی را تجریه نمایند. اما این روش مهاجرتی به ندرت موجب رفاه مالی می شود.

مصاحبه برای پناهندگی در ترکیه

اگر با وجود تمامی معایبی که پناهندگی دارد اما قصد این کار را دارید؛ باید بعد از ورود به خاک ترکیه، به اداره مربوطه مراجعه کرده و مدارک شناسایی خودتان را تحویل دهید. سپس استعلام گرفته و شرایط شما در ایران بررسی شود.

مصاحبه مربوط به پناهندگی بعد از ثبت نام در سایت، معمولاً 30 روز بعد انجام می شود.

سپس دلایل ترک وطن را از پناهجو می پرسند و مواردی مانند سابقه تحصیلی، خانواده، پیشینه  فرد، اتفاقاتی که اگر پناهجو به کشورش برگردد را بررسی می کنند.

شرایط پناهندگی در ترکیه برای ایرانیان

شرایط پناهندگی در ترکیه برای ایرانیان

به دلیل نزدیکی مرز ایران و ترکیه افراد زیادی اقدام به پناهندگی در ترکیه می کنند تا بعد از گذشت مدتی بتوانند به کشورهای اروپایی مهاجرت کنند. اما نکته حائز اهمیت این است که ترکیه اسکان مناسبی را برای پناهندگان در نظر ندارد و موجب مشکلات زیادی می شود.

به عنوان مثال در سال 2016 تعداد زیادی از ایرانیان به ترکیه پناهنده شدند و به دلیل شرایط ترکیه دچار مشکلات زیادی شدند و حتی برخی از انها جانشان نیز در خطر افتاد.

به همین دلیل پناهندگی را بدترین و خطرناک ترین نوع مهاجرت نام گذاری می کنیم.

وظیفه پناهجو در ترکیه

بعد از بررسی شرایط پناهجو، کارت شناسایی مخصوصی را به فرد می دهند و او موظف است که در بازه های زمانی مختلف به اداره مربوطه مراجعه کرده و امضا و توضیحات لازم را ارائه دهد.

در صورتی که فرد پناهجو برای امضا و توضیحات مراجعه نکند، کارت شناسایی او باطل می شود.

مشکلات پناهندگی در ترکیه

پناهندگی مشکلات زیادی دارد اما شاید اصلی ترین موضوعی که بتوان در پناهندگی به ان اشاره کرد؛ موضوع اشتغال و درآمد زایی باشد.

مشکلات پناهندگی در ترکیه

زمانی که فرد به عنوان پناهنده وارد ترکیه می شود تا زمانی که شهروندی خود را دریافت نکند؛ مشکلات بسیار زیادی در مسیر او قرار دارد. زیرا با هر میزان تخصص و تحصیلاتی که افراد داشته باشند اما برای استخدام در شرکت ها و مراکز معتبر نیاز به داشتن اقامت ترکیه یا کارت کیملیک است. فردی که پناهنده شده است تا چند سال اقامت ترکیه و شهروندی این کشور را ندارد در نتیجه نمی تواند جایی مشغول به کار شود.

نحوه درآمدزایی در پناهندگی

در پناهندگی 2 راه پیش روی افراد است تا بتوانند مخارج زندگی شان را تامین نمایند.

اولین راه این است که اگر فرد دارای پس اندازی است که بتواند هزینه های چند سال را تامین نماید؛ می تواند از پس انداز خود استفاده کند که البته اگر فردی این میزان از سرمایه را دارد، بهترین روش خرید ملک در ترکیه است که می تواند به راحتی به صورت قانونی اقامت ترکیه را کسب نماید.

اما اگر سرمایه لازم وجود نداشته باشد؛ باید فرد پناهجو کارهایی مانند کارگری انجام دهد. در این نوع کار که به کار سیاه معروف است، حقوق بسیار کمی را به فرد می دهند و حتی خیلی از اوقات حقوق را پرداخت نمی کنند و به دلیل آنکه اشتغال پناهجویان تا قبل از دریافت اقامت، غیر قانونی است پس حق شکایت نیز ندارند.

جمع بندی

در این مقاله به یکی از راه های اقامت ترکیه یعنی پناهندگی در ترکیه اشاره کردیم اما به دلیل مشکلات و خطری که دارد؛ تکنیکوگروپ این روش را برای دریافت اقامت به هیچ عنوان توصیه نمی کند. اگر نیاز به کسب اطلاعات درباره شیوه های اقامتی ترکیه داشتید؛ می توانید با ما تماس بگیرید تا از مشاوره رایگان مان بهره مند شده و با توجه به شرایط تان، بهترین مسیر را برای ساخت زندگی بهتر به شما معرفی نماییم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *