Tekinco Group

قوانین رانندگی در ترکیه

قوانین رانندگی در ترکیه

قوانین رانندگی در ترکیه، اولین موضوعی است که باید قبل از خرید ماشین با آن آشنایی کامل داشته باشید. زیرا رانندگی در ترکیه مانند ایران پیچیدگی ها و سختی هایی دارد. مخصوصاً در شهر استانبول به دلیل ازدحام و شلوغی، تسلط بر قوانین رانندگی اهمیت بیشتری پیدا می کند.

البته پیشنهاد می کنیم به دلیل قیمت بنزین و شلوغی استانبول، در این شهر از وسایل عمومی استفاده نمایید تا در زمان و هزینه ها صرفه جویی شود. اما با این حال اگر قصد رانندگی دارید؛ بعد از گرفتن گواهینامه ترکیه ، باید بر قوانین رانندگی در ترکیه مسلط شوید.

قوانین راهنمایی و رانندگی ترکیه

اولین قانونی که هنگام رانندگی در این کشور باید رعایت نمایید؛ حق تقدم عابرین پیاده می باشد. به عنوان مثال، در گردش به راست، حق تقدم با عابر است و یا در نزدیکی خطوط عابر پیاده باید سرعت خودتان را کاهش دهید.

در هنگام رانندگی در کشور ترکیه مانند ایران، حفظ فاصله طولی اهمیت زیادی دارد. به دلیل ترافیک سنگین و همچنین آزادی تردد حیوانات، گاهی موجب می شود که رانندگان ترمزهایی پیش بینی نشده را انجام دهند که در صورتی که فاصله طولی مناسب را رعایت نکنید؛ منجر به تصادف می گردد.

حرکت در باند مورد نظر و بین خطوط نیز از قوانین رانندگی در ترکیه به شمار می رود.

قوانین راهنمایی و رانندگی ترکیه

همچنین باید به علائم و چراغ های راهنمایی و رانندگی نیز دقت کافی را داشته باشید در غیر اینصورت جریمه می شوید.

مهم ترین قانون در هنگام رانندگی در ترکیه، بستن کمربند می باشد که مردم ترکیه به آن پایند هستند. علاوه بر آن، صحبت کردن با تلفن همراه نیز شامل جریمه می شود اما صحبت با هنزفری مشکلی ندارد.

رانندگی در هنگام مستی و سوار کردن مسافر با ماشین شخصی نیز شامل جریمه خواهد شد.

تابلوهای راهنمایی و رانندگی 

اداره کل راهداری ترکیه، تابلوهای راهنمایی و رانندگی را در سطح شهرهای ترکیه نصب کرده است که به طور کلی با تابلوهای راهنمایی و رانندگی در ایران تفاوت زیادی ندارد اما بهتر است قبل اقدام به رانندگی در کشور ترکیه، با تابلوها آشنایی بیشتری پیدا کنید تا بتوانید در اجرای قوانین رانندگی در ترکیه عملکرد بهتری داشته باشید.

مدارک مهم هنگام رانندگی در ترکیه

زمانی که اقدام به رانندگی در کشور ترکیه می کنید؛ گواهینامه، بیمه ماشین، فیش واریزی مالیات خودرو، کارت ماشین، معاینه فنی و کارت معاینه اگزوز باید همراه تان باشد و در صورت نبود آنها دچار جریمه می شوید.

نکات مهم برای رانندگی در ترکیه

برای رانندگی در کشور ترکیه، باید بالای 18 سال باشید و از نشستن افراد پایین 12 سال در صندلی جلو ماشین خودداری نمایید. همچنین معمولاً برای سبقت گرفتن و یا تغییر لاین، از راهنما استفاده نکرده و با بوق یا چراغ به سایر رانندگان این موضوع را اطلاع می دهند.

قیمت جریمه های رانندگی در سال 2022

قیمت جریمه های رانندگی در سال 2022

با توجه به آن که به تازگی وارد سال 2022 شده ایم، تعرفه های دقیقی از تخلفات رانندگی در ترکیه منتشر نشده است اما در ادامه با توجه به قیمت های جریمه رانندگی در سال 2021 به صورت حدودی به تعرفه جریمه 2022 اشاره می کنیم.

  • نبستن کمربند: 1200 لیر
  • رد شدن از چراغ: 1000لیر
  • استفاده از تلفن همراه: 600 لیر
  • پارک ماشین در مکان های ممنوعه: 800 لیر
  • مقاومت برای تست الکل: بار اول 1100 لیر و بار دوم 3300 لیر و بار سوم 4100 لیر
  • عدم داشتن بیمه: 1100لیر
  • نداشتن گواهینامه: 10000لیر
  • نداشتن معاینه فنی: 1000 لیر
  • رانندگی در مسیر مخالف: 2200 لیر

دقت کنید که قیمت های ارائه شده به صورت حدودی می باشد.

دریافت تخفیف جرائم رانندگی ترکیه

در صورتی که در کشور ترکیه دچار جریمه رانندگی شدید؛ اگر نهایتاً تا 15 روز اقدام به پرداخت آن نمایید؛ از 25 درصد تخفیف بهره مند می شوید در غیر اینصورت تخفیف شامل حال شما نمی شود.

همچنین اگر تا پایان ماه جریمه خود را پرداخت نکنید؛ با 5 درصد افزایش مبلغ جریمه رو به رو خواهید شد.

نحوه استعلام جرائم رانندگی برای کشور ترکیه

اگر می خواهید میزان تخلفات رانندگی خود را در کشور ترکیه بدانید؛ می توانید از طریق سایت راهداری ترکیه با وارد کردن پلاک خودرو، میزان آن را متوجه شوید.

سخن آخر

در این مقاله به قوانین رانندگی در ترکیه و میزان جرائم راهنمایی رانندگی این کشور پرداختیم تا با آشنایی و تسلط کامل به قوانین آن، بتوانید رانندگی بدون ریسک را تجریه نمایید.

اگر نیاز به اطلاعات و یا راهنمایی بیشتر داشتید؛ با تیم پشتیبانی تکینکوگروپ تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *