Tekinco Group

کد مالیاتی ترکیه

کد مالیاتی ترکیه

اگر قصد دریافت اقامت ترکیه را دارید؛ باید درباره کد مالیاتی ترکیه اطلاعات لازم را کسب کرده و پروسه دریافت کد مالیاتی را طی نمایید.

شما برای انجام هر اقدامی مانند اخذ کارت کیملیک، افتتاح حساب، ثبت شرکت، خرید ملک و… نیاز به اخذ کد مالیاتی ترکیه دارید تا بتوانید کارهای اداری خود را انجام دهید. البته دقت کنید که دریافت این کد به معنای پرداخت مالیات از سوی شما نیست و به عنوان یکی از مدارک شناسایی شما برای کشور ترکیه به شمار می‌رود. کد مالیاتی از طریق پاسپورت اخذ می‌شود و یک بار برای همیشه برای هر فردی صادر خواهد شد. کد مالیاتی در زبان ترکی به آن ورگی می گویند که در این مقاله به صورت کامل به نحوه دریافت و چگونگی انجام آن می‌پردازیم.

مدارک مورد نیاز برای دریافت کد مالیاتی ترکیه

برای اخذ کد مالیاتی باید مدارکی را تکمیل نمایید تا بتوانید این کد را دریافت کرده و به واسطه آن اقداماتی مانند باز کردن حساب بانکی و یا دریافت کیملیک و… را انجام دهید.

برای گرفتن کد مالیاتی باید اصل پاسپورت و آدرس محل سکونت تان را به همراه داشته باشید و فرم های مربوط به دریافت کد مالیاتی را در اداره مربوطه تکمیل نمایید.

کاربرد داشتن کد مالیاتی در ترکیه

کاربرد داشتن کد مالیاتی در ترکیه

کد مالیاتی مانند کد ملی است و 10 رقم دارد و برای انجام کارهای زیر مورد استفاده قرار می گیرد.

خرید خانه: برای آنکه بتوانید اقامت ترکیه از طریق خرید ملک داشته باشید؛ باید کد مالیاتی ترکیه را اخد کرده تا بتوانید کارهای اداری مربوطه را انجام دهید.

خرید وسیله نقلیه: اگر قصد خرید و یا فروش ماشین را دارید؛ باید ابتدا کد مالیاتی دریافت نمایید.

خرید مغازه: برای راه اندازی کسب و کار و یا خرید مغازه نیاز به داشتن کد مالیاتی دارید تا از نظر قانونی مشکلی برای تان ایجاد نشود.

دریافت اقامت: از آنجا که کد مالیاتی مانند شماره ملی می باشد، برای آنکه بتوانید در این کشور اقامت داشته باشید باید کد ورگی را دریافت نمایید.

دریافت چالیشما: اهمیت کد مالیاتی را می توان در امور اقتصادی و کاری بیشتر احساس نمود. به همین منظور اگر قصد دریافت اجاره کار را دارید؛ باید اقدام به دریافت این کد نمایید.

افتتاح حساب: بدون داشتن کد مالیاتی نمی توانید حساب بانکی داشته باشید.

ثبت شرکت: ثبت شرکت در ترکیه نیز نیازمند داشتن کد مالیاتی است.

نحوه دریافت کد مالیاتی در ترکیه

برای دریافت کد مالیاتی در ترکیه 2 راه دارید.

  • دریافت کد مالیاتی به صورت حضوری
  • دریافت آنلاین کد مالیاتی

دریافت کد مالیاتی  به صورت حضوری

برای این منظور با همراه داشتن پاسپورت تان به اداره مالیات(Vergi Dairesi) مراجعه کرده و در همان روز کد 10 رقمی مالیاتی خود را دریافت نمایید.

دریافت آنلاین کد مالیاتی 

اما اگر بخواهید به صورت آنلاین و غیر حضوری کد مالیاتی بگیرید؛ می توانید با مراجعه به سایت https://ivd.gib.gov.tr مشخصات خود را تکمیل کرده و با کپی دیجیتال از پاسپورت تان و داشتن سیم کارت ترک، کد مورد نظر را دریافت نمایید.

هزینه دریافت کد مالیاتی در ترکیه

دولت ترکیه برای رفاه حال بیشتر مهاجرین و افراد ساکن در کشور ترکیه خدماتی را به صورت رایگان ارائه می دهد. یکی از این خدمات دریافت کد ورگی می باشد که به صورت رایگان و بدون پرداخت هزینه ای می توانید این کد را از 2 روشی که در بخش پیشین توضیح دادیم؛ دریافت نمایید.

نحوه استعلام شماره مالیاتی

با توجه به ان که شماره مالیاتی یکبار برای هر فردی صادر می شود؛ اگر کد منحصر به فرد خود را فراموش کردید؛ می توانید از طریق سایت اداره مالیات ترکیه کد ورگی خود را استعلام بگیرید. برای این منظور کافیست شماره پاسپورت خود را وارد نمایید تا کد مالیاتی تان نمایش داده شود.

سخن آخر

کد مالیاتی جزء مهم ترین موضوعات برای زندگی در این کشور می باشد که بعد از ورود به خاک ترکیه باید بر اساس شیوه های گفته شده اقدام به دریافت آن نمایید. اما اگر برای گرفتن کد ورگی دچار مشکل و یا ابهام هستید؛ مشاوران تکینکو گروپ در کنار شما هستند تا پاسخگوی سوالات تان باشند، همچنین برای افرادی که از طریق شرکت تکینکوگروپ اقدام به خرد ملک ر کشور ترکیه می‌نمایند، این کد به صورت رایگان، و توسط وکلای این مجموعه برای افراد اخذ می گردد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *