مهاجرت به ترکیه۲۰۲۲ و هزینه ها

شرایط مهاجرت به ترکیه نیز مانند سایر کشورهای جهان، ممکن است طی سال های مختلف تغییر کرده و به ویژه برای ما ایرانی ها نیز تغییراتی داشته است. از طرفی دیگر به دلایل مختلفی از جمله نزدیکی جغرافیایی و نزدیکی فرهنگی، ایرانیانی که قصد مهاجرت از وطن را دارند، ترکیه را به عنوان یک مقصد عالی مهاجرتی می شناسند.

اما ببینیم:

شرایط مهاجرت به ترکیه با توجه به انتظاراتی که شما ممکن است داشته باشید، متفاوت خواهد بود. اگر برای مهاجرت به کشوری فکر می کنید که دارای تشابهات فرهنگی زیادی باشد، کشور ترکیه به عنوان یکی از همسایگان ایران که قرابت فرهنگی زیادی با کشور ما دارد، گزینه مناسبی محسوب می شود. به علاوه مردم ترکیه، دارای رفتارهای نژادپرستانه نبوده و به لحاظ عقاید مذهبی نیز با ایرانیان همسویی خوبی دارند.

در این مطلب، به بررسی موضوعات زیر خواهیم پرداخت:

 1. چرا باید به ترکیه مهاجرت کنیم؟
 2. هزینه‌های زندگی در ترکیه
 3. شهرهای مهاجرپذیر ترکیه
 4. روش های مهاجرت به ترکیه۲۰۲۲
 5. روند مهاجرت به ترکیه برای ایرانیان
 6. مزایای مهاجرت به ترکیه برای ایرانیان
 7. پناهندگی در ترکیه
 8. آمارهای مهاجرت به کشور ترکیه

چنانچه در هر کدام از بخش های این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری داشته باشید می‌توانید از طریق دایرکت پیج اینستاگرام تکینکوگروپ و یا تماس با شماره واتسپ۰۰۹۰۵۵۲۵۲۰۵۰۰۵ با کارشناسان ما در تماس باشید.

ترکیه چگونه کشوری است؟

مهاجرت به ترکیه

آب و هوای ترکیه

یکی از نکاتی که در هر مهاجرتی مد نظر قرار می گیرد، شرایط جغرافیایی و آب و هوایی منطقه مقصد مورد نظر است. به طور مثال اگر تصمیم به مهاجرت به کانادا داشته باشید، باید شرایط آب و هوایی و سردسیر بودن این کشور برای شما جذاب یا حداقل قابل قبول باشد. خوشبختانه کشور ترکیه نیز چون ایران، کشوری چهار فصل بوده و در این سرزمین می توانید فصول مختلف سال را تجربه کنید. همین طور اروپایی آسیایی بودن این کشور و همجواری آن با آب های جهان، باعث شده است که از حاصلخیزی و شرایط جغرافیایی مثبتی برخوردار باشد.

در کشور ترکیه، با توجه به مناطق مختلفی که دارد، آب‌و‌هوای متفاوتی را نیز شاهد هستیم. به طور کلی آب و هوای کشور ترکیه همانند کشور ایران معتدل می‌باشد. در جنوب این کشور، آب‌و‌هوای مدیترانه ای و در سمت غرب آن آب و هوای قاره‌ای و در منطقه‌ی شمال آن، آب‌و‌هوا بارانی می‌باشد.

سیستم آموزشی ترکیه

سیستم آموزشی ترکیه، به سه مرحله طی۱۲ سال تقسیم می‌شود، که این ۱۲ سال به عنوان اموزش اجباری شناخته می‌شود. سطح اول دوره‌ی چهار ساله دبستان شامل: کلاس های اول، دوم، سوم و چهارم می‌باشد، سطح دوم دوره‌ی متوسطه شامل: کلاس های پنجم، ششم، هفتم و هشتم و سطح دبیرستان نیز چهار ساله و شامل: کلای های نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم است.

موقعیت جغرافیایی ترکیه

ترکیه کشوری اوراسیایی، با نام رسمی “جمهوری ترکیه”، که از شمال‌غربی با بلغارستان، از غرب با یونان و از شرق با ارمنستان، آذرباییجان و ایران، از شمال‌شرق با گرجستان، از جنوب با سوریه و از جنوب شرقی باعراق همسایگی دارد. این کشور از سه طرف توسط دریا احاطه شده است، دریای مدیترانه در جنوب، دریای اژه در غرب، دریای سیاه در شمال و دریای مرمره در شمال‌غربی وجود دارند. مساحت کشور ترکیه حدود۸۱۴ کیلومتر مربع(نیمی از مساحت ایران) می‌باشد که از نظر وسعت در رتبه ۳۵ جهان قرار دارد.

دین در کشور ترکیه

در کشورهای ترکیه باورهای مذهبی متفاوتی، بدلیل مهاجرپذیر بودن این کشور وجود دارد، اما همانطور که شما هم می‌دانید رایج ترین دین در این کشور، دین اسلام می‌باشد. طبق گزارشات انجام شده در سال ۲۰۱۲ که توسط بنیاد تحقیقاتی پیو منتشر شد، نسبت مسلمانان ترکیه به جمعیت آن ۸۹درصد اعلام شد، از جمله مهم‌ترین ادیان در ترکیه به ترتیب:

موقعیت اقتصادی ترکیه

اما باید به بحث اقتصادی نیز به شکل ویژه بپردازیم. چه با مبلغ قابل توجهی سرمایه به ترکیه مهاجرت می کنید و چه جویای مشاغل ساده در این کشور هستید، به هر ترتیب اوضاع اقتصادی و چشم اندازهای آن در ترکیه برای شما حائز اهمیت خواهد بود. باید گفت که در دوره های زمانی مختلف، اقتصاد ترکیه نیز فراز و نشیب هایی داشته است؛ اما اگر همیشه اقتصاد پویا و پتانسیل های عالی فعالیت های تجاری در این کشور، فعال بوده و برای افرادی که دارای پشتکار و مهارت های لازم باشند، کسب و کار در ترکیه پاسخگو خواهد بود.

 

هزینه های زندگی در ترکیه

هزینه های زندگی در ترکیه

اگر چه سطح دستمزد در این کشور در قیاس با بسیاری از کشورهای اروپایی پایین تر است و شاید بتوان در نگاه اول این را یک نقطه ضعف به حساب آورد؛ اما در واقع باید این نکته را نیز مد نظر داشت که هزینه های زندگی در ترکیه نیز نسبت به همان کشورهای اروپایی به مراتب پایین تر است و می توان این کشور را یکی از کشورهای دارای زمینه اروپایی با هزینه های به مراتب مقرون به صرفه تر دانست.

با توجه به اینکه کدام شهر ترکیه را برای زندگی ترجیح می دهید، هزینه ها نیز متفاوت می‌باشد. به عنوان مثال هزینه های زندگی در پایتخت، یعنی آنکارا نسبت به شهرهای کوچک‌تر مثلا شهر وان، بسیار متفاوت می‌باشد. البته این تفاوت بیشتر در هزینه های خرید و یا اجاراه مسکن و ملک می‌باشد، اما سایر هزینه‌ها مانند هزینه‌های مربوط به حمل و نقل و یا خرید مواد غذایی اخلاف کمی بین شهرهای مختلف وجود دارد.

هزینه های خرید ملک

بررسی این موضوع بسیار گسترده می‌باشد، چرا که قیمت آپارتمان به فاکتورهای مختلفی از جمله: شهر، منطقه، نوع آپارتمان، امکانات، سال ساخت… بستگی دارد، اما به عنوان مثال در شهر استانبول برای خرید یک واحد آپارتمان معمولی نوساز در محله اسنیورت(دور از مرکز شهر) حدودا۵۰۰ هزار لیر باید پرداخت نمایید. که با احتساب میانگین نرخ لیر۳۰۰۰ تومان، در مجموع ۱ میلیارد و۵۰۰ هزار تومان باید پرداخت شود که اگر این عدد را با قیمت مسکن در شهر تهران مقایسه نماییم، متوجه ارزان تر بودن ملک نسبت به شهر تهران خواهیم شد. برای اطلاع از قیمت اپارتمان های مناطق مختلف به صفحه‌ی خرید ملک در ترکیه در سایت تکینکوگروپ مراجعه نمایید.

هزینه های خرید ملک در ترکیه

هزینه های اجاره مسکن

این موضوع هم، همانند خرید ملک به فاکتورهای زیادی بستگی دارد، اما به طور میانگین جهت اجاره کردن یک ساله‌ی یک واحد یک خواب در مرکز شهر حداقل۳هزار لیر، و برای اجاره‌ی یک واحد یک خواب معمولی دور از مرکز شهر به طور میانگین۱۵۰۰ لیر باید پرداخت شود. به ترتیت برای اجاره کردن واحد۲ خواب در مرکز و دور از مرکز شهر، به ترتیب باید حداقل ۴هزار و ۲هزار لیر پرداخت شود.

البته لازم به ذکر است که فرآیند اجاره کردن خانه در استانبول نسبت به کشور ایران تفاوت هایی دارد که تا حدودی شرایط زندگی را آسان تر می‌کند. در کشور ایران جهت اجاره نمودن یک واحد معمولی حتی در شهرهای کوچک نیاز به پرداخت مبلغی به عنوان رهن می‌باشد، که این مبلغ با توجه به شرایط کنونی حداقل۲۰۰ میلیون تومان تخمین زده می‌شود، اما در کشور ترکیه جهت اجاره کردن خانه شما نیازی به پرداخت مبالغ سنگینی ندارید، به عنوان مثال چنانچه خانه‌ای که قصد اجاره نمودن ان را دارید ماهیانه۲۰۰۰ لیر باشد، صاحب خانه طبق قانون از شما مبلغی به عنوان دپوزیت بین۲۰۰۰تا۴۰۰۰ هزار لیر دریافت می کند که پس از تخلیه خانه این مبلغ را به شما باز می‌گرداند. بنابراین اجاره کردن یک واحد آپارتمانی، که جزو ضروری ترین و مهم ترین بخش زندگی می‌باشد، در کشور ترکیه به مراتب نسبت به ایران راحت تر و ارزان تر می‌باشد.

هزینه های غذا و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران نیز همانند کشور ایران، با توجه به شهر، نوع غذا، محل رستوران، لوکس بودن رستوران… متفاوت می‌باشد. اما به طور میانگین به لیستی از قیمت غذاهای مختلف در زیر اشاره میکنم که این قیمت ها در سال۲۰۲۱ می‌باشد و هرماه این قیمت‌ها جهت رفاه حال کاربران عزیز ما، به روزرسانی می‌شود.

هزینه های حمل و نقل

هزینه های حمل و نقل در شهرهای مختلف تفاوت اندکی دارند، به عنوان مثال در زیر قیمت‌ها به توجه به شهرهای مختلف حدودی اعلام شده است، بدین معنا که شهرهای کوچکتر در بازه‌ی پایین این اعداد و شهرههای بزرگتر در بازه‌ی بالای این اعداد قرار دارند:

هزینه های سوپرمارکت

هزینه‌های مربوط به سوپر مارکت ها با توجه به نوع مارکت متفاوت می‌باشد، به عنوان مثال مغازه‌های محلی قیمت های مناسب تری نسبت به فروشگاه‌های زنجیره‌ای و یا لوکس دارند، همینطور در بازارهای محلی که در روزهای مختلفی از هفته در مناطق مختلف برگزار می‌شود نیز قیمت‌های بسیار مناسب‌تری وجود دارد، به عنوان مثال شنبه بازار، دوشنبه بازار…از جمله فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کشور ترکیه: ماکروسنتر، بیم مارکت، شوک مارکت، میگروس، ۱۰۱، کارفور، ماکرومارکت…

در زیر لیستی از قیمت‌های اقلام مختلف وجود دارد که این قیمت‌ها به روز می‌باشد
هزینه های زندگی در ترکیه

شهرهای مهاجرپذیر ترکیه

استانبول:

اگر چه هزینه های زندگی در شهر استانبول که بزرگترین شهر ترکیه می‌باشد نسبت به سایر شهرهای دیگر بیشتر است اما اغلب مهاجرین کشور ترکیه، این شهر را برای زندگی ترجیح می‌دهند و در این شهر تعداد خارجی‌ها بسیار بیشتر از جمعیت مهاجر در سایر شهرهای ترکیه می‌باشد. در این شهر علاوه بر آب و هوای معتدل وآثار باستانی بسیار زیبا،  محله های دلنشین، کوچه های رنگی، سواحل زیبا و دلنشین، کافه های دنج و رستوران‌های شلوغ… امکانات رفاهی نسبت به شهرهای دیگر قابل مقایسه نیست، درهر ساعت از شبانه روز، در استانبول زندگی جریان دارد و افرادی را در کوچه و خیابان ها خواهید دید.

در صورتی که به قصد ساختن آینده‌ای رویایی برای فرزندانتان وارد کشور ترکیه می‌شوید، این شهر به دلیل وجود انواع مدارس ایرانی، ترکی، بین‌الملیی، با سطح آموزش بسیار بالا، دانشگاه‌های تراز بالا در رنکینگ جهانی، در رشته‌های مختلف، انواع کلاس‌های آموزشی، هنری، ورزشی…. می تواند بهترین انتخاب شما باشد.

لازم به ذکر است که این شهر بسیار پرجمعیت می‌باشد که درهر نقطه از شهر افراد بومی و غیربومی را خواهید دید که در کنار هم به کسب و کار و زندگی می‌پردازند، روحیه‌ی مهاجرپذیری مردم کشور ترکیه قابل تحسین است! و در این شهر که مردمانش از زمان های بسیار دور همواره پذیرای مهاجرین بوده‌اند، بسیار با روی خوش با خارجی ها و مهاجرین برخورد می‌شود.

آنکارا:

شهر آنکارا نیز شهری بسیار پرجمعیت و مهاجر پذیر می‌باشد. این شهر نیز علاوه برسرزندگی همیشگی، امکانات رفاهی بسیار زیادی را برای ساکنینش فراهم کرده است.همانطور که می دانید شهر انکارا پایتخت اداری و سیاسی کشور ترکیه می‌باشد. دراین شهر تلفیقی از زندگی سنتی ومدرن را خواهید دید. این شهر نیز در دسته‌ی شهرهای قدیمی و سنتی ترکیه محسوب میشود. بنابراین شهر انکارا نیز سالانه پذیرای توریست و مهاجران زیادی می باشد. در شهر آنکارا نیز همانند شهر استانبول متوسط هزینه های زندگی نسبت به سایر شهرها بالاتر می باشد. اما با توجه به وجود تعداد زیادی از دانشگاه های مطرح دنیا در این شهر، مهاجرین زیادی به قصد تحصیل عازم این شهر می شوند. بنابراین چنانچه شماهم تمایل به تحصیل دارید و یا علاقه مند به زندگی در شهرهای بزرگ و پررفت و امد دارید، شهر انکارا می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای شما و خانواده تان باشد.

آنتالیا:

این شهر به دلیل داشتن جاذبه های گردشگری و آب و هوای گرم و معتدل، امروزه یکی از پرطرفدارترین شهرهاهی ترکیه، هم برای توریست ها و هم برای مهاجرین می باشد. در این شهر غالبا تابستان های گرم و شلوغی را خواهید دید، چرا که به دلیل هوای مطبوع تابستانیش، و هتل های لوکس و مردمان مهمان پذیرش، از سراسر جهان، گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. این شهر برخلاف استانبول و انکارا، شهر بزرگی نیست و ترافیک های سنگین این دو شهر را در انتالیا هرگز نخواهید دید،همینطور امکانات عالی رفاهی انها را نیز! چنانچه علاقه مند به سپری کردن یک زندگی آرام و به دور از هیاهو باشید، انتالیا می‌تواند یک انتخاب عالی برای شما باشد. همانطور که حدس میزنید، هزینه های زندگی در انتالیا نیز بسیار مناسب تر و مقرون به صرفه تر می باشد. گرمای تابستان و حمام آفتاب را  در این شهر حتما یک بار تست کنید، قطعا شما هم از علاقه‌مندان این شهر خواهید شد.

ازمیر:

یکی دیگیر از شهرهای رویایی کشور ترکیه، شهر زیبا و هیجان انگیز ازمیر می باشد! این شهر تلفیقی است از هوای مطبوع و دلپذیر، کافه و رستوران های دنج، اثار باستانی شگفت انگیز، هزینه‌های زندگی بسیار مقرون به صرفه، درختان نخل و بسیاری از جاذبه های دیگر. هزینه های زندگی در این شهر نیز بسیار مناسب می باشد و چنانچه به دنبال شهری برای سپری کردن زندگی پر از آرامش و امنیت برای خود و خانواده عزیزتان هستید، ازمیر می توانید یکی از گزینه های ایده آل باشد. با توجه به اینکه در کشور ایران غالبا شهرهای ساحلی کمتری وجود دارد، شهرهای ساحلی مثل ازمیر و انتالیا و استانبول برای ما ایرانها از این جهت بسیار حذاب می باشد. هوای پاک و سالم این شهر، شهری بدور از ترافیک های سنگین،شهری با بوی عشق،وجود مرمانی مهربان و خون گرم و در نهایت وجود دانشگاه های معتبر با سطح علمی بالا این شهر را به یکی از مقاصد مهم مهاجرین تبدیل کرده است.

شهرها مهاجرپذیر ترکیه

روش های مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به ترکیه از طریق ثبت شرکت

اگر شما ایده کسب و کار مناسبی داشته یا به هر طریقی سرمایه ای در اختیار دارید که می توانید از طریق آن نسبت به ثبت شرکت و بیزنس در ترکیه اقدام کنید، روش ثبت شرکت می تواند یک راه مهاجرتی عالی برای شما محسوب شود. شما ممکن است یکی از شرکت های تابعه، نمایندگی شرکت های فعال در ترکیه یا سطح جهانی، شرکت منطقه آزاد و یا شرکت با مسئولیت محدود را جهت ثبت و شروع فعالیت در کشور ترکیه، انتخاب کنید. البته لازم خواهد بود که پیش از هر چیزی طرح کسب و کار خود را به اداره مهاجرت ترکیه ارائه کرده و حساب بانکی نیز در یکی از بانک های معتبر ترکیه باز کنید. پس از آن گرفتن شماره مالیاتی و VAT از سایر اقدامات پیش زمینه ای، جهت ثبت شرکت در ترکیه خواهند بود. نکته: لازم به ذکر است که برای ثبت شرکت در ترکیه، در هر یک از مدل های شرکت های تابعه، نمایندگی شرکت های فعال در ترکیه یا سطح جهانی، شرکت منطقه آزاد و یا شرکت با مسئولیت محدود، نیاز به سرمایه اولیه متناسب با آن خواهید داشت. این میزان سرمایه هر سال متناسب با شرایط اقتصادی، اعلام می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، می توانید با تکینکو گروپ تماس حاصل نمایید.

مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

شاید چندین سال پیش، این یکی از ساده ترین روش های اخذ اقامت ترکیه و مهاجرت به آن، محسوب می شد، اما اکنون شرایط به نحوی تغییر پیدا کرده است که اتفاقا اخذ اقامت این کشور از طریق ازدواج، یکی از پیچیده ترین روش ها محسوب می شود. اداره مهاجرت ترکیه نسبت به این موضوع حساس شده و در خصوص افرادی که از این طریق درخواست خود را ارائه می دهند، تحقیقات کاملی به عمل می آورد. از این روی شما باید حتما واقعی بودن ازدواج خود را اثبات کرده و حداقل 3 سال با فرد مقابل زندگی مشترک داشته باشید. البته این پیچیدگی برای فرزندان حاصل از این ازدواج، وجود نخواهد داشت و آن ها به صرف تولد در کشور ترکیه، تابعیت و پاسپورت آن را دریافت می کنند.

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

مهاجرت از طریق تحصیل در ترکیه یکی از بهترین و در عین حال آسان ترین راه های اخذ اقامت این کشور به حساب می آید که در سال های اخیر نیز طرفداران زیادی داشته است. جالب است بدانید که طبق آمار سال گذشته، چیزی نزدیک به 117000 دانشجوی بین المللی در کشور ترکیه در حال تحصیل هستند که عده قابل توجهی از آن ها را ایرانیان تشکیل می دهند. تحصیل در دانشگاه های کشور ترکیه به دو زبان ترکی و انگلیسی بوده و افراد می توانند با اخذ پذیرش در این دوره ها نسبت به مهاجرت تحصیلی به ترکیه اقدام نماید. با توجه به سهولت دریافت ویزای تحصیلی ترکیه، اعزام دانشجو به ترکیه رواج بسیاری یافته است. لازم به ذکر است که پس از اتمام دوران تحصیلات و از اعتبار افتادن ویزای تحصیلی، باید این ویزا را به ویزای کار یا سرمایه گذاری و … تبدیل نمایید.

مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک

با خرید ملک شما می توانید به راحتی، اقامت کشور ترکیه را به دست آورده و به این کشور زیبا و همسایه، مهاجرت کنید. فرآیند خرید ملک در ترکیه و طی کردن مسیر مهاجرتی، نسبت به روش های دیگر، به مراتب آسان تر بوده و مزایای زیادی به همراه خواهد داشت. البته با خرید هر ملکی هم شما موفق به دریافت اقامت نخواهید شد، به عنوان مثال ملک ها در ترکیه دارای دو نوع سند (به زبان ترکی تاپو)می‌باشند، سند قرمز و سند آبی، شما جهت دریافت اقامت از طریق خرید ملک حتما باید ملکی با سند قرمز داشته باشید، بنابراین جهت سهولت در هرگونه خریدی با مشاوران متخصص ما در ارتباط باشید تا گرفتار افراد سودجو نشود.

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری در بانک

اگر سرمایه قابل توجهی در اختیار داشته و بتوانید از طریق سرمایه گذاری در بانک، در کشور ترکیه اقدام کنید، مهاجرت به این سرزمین کار چندان سختی برای شما نخواهد بود. به ویژه آن که با سرمایه گذاری در بانک های ترکیه، تسهیلاتی نیز به شما تعلق خواهد گرفت.

اخذ شهروندی

اخذ شهروندی در ترکیه، بهترین روش مهاجرت به این کشور محسوب می شود که به واسطه آن، شما به مزایای زیادی از جمله حق دریافت پاسپورت دست خواهید یافت. برای شناخت بیشتر این مزیت همین کافی است که بگوییم با داشتن پاسپورت ترکیه، می توانید به حداقل 70 کشور جهان، بدون نیاز به ویزا سفر کنید و این یک شرایط جدید و قابل توجهی برای علاقه مندان به سفرهای خارجی ایجاد خواهد کرد.

مهاجرت به ترکیه با خرید ملک

مهاجرت از طریق خرید ملک، یکی از امن ترین حالتهای مهاجرت می‌باشد، چرا که شما هم به راحتی قادر به دریافت اقامت ترکیه می‌باشید و البته در صورتی که ارزش ملک خریداری شده توسط شما بیش از۲۵۰هزار دلار باشد می توانید هم برای خود و هم برای همسر و فرزندان زیر۱۸ سال خود، پاسپورت کشور ترکیه را در مدت زمان بسیار کوتاهی دریافت نمایید. علاوه بر امتیاز دریافت اقامت و شهروندی ترکیه در مهاجرت از طریق خرید خانه در ترکیه، شما یک سرمایه گذاری سوده نیز انجام داده اید۷ چرا که هم سرمایه‌گذاری شما از نوع ارزی می‌باشد و دیگر نگران تغییرات نرخ دلار نخواهید بود و یکی از مهم ترین دغدغه ها و شرایط استرس‌زا که برای همه‌ی ما نگرانی های بسیاری دارد، را تجربه نخواهید کرد. و همچنین در صورتی که بتوانید چند ملک در کشور ترکیه خریداری نمایید برای درآمد زایی بیشتر، می‌توانید بخشی از املاک خود را اجاره دهید و دیگر نگران درآمد خود در کشور ترکیه نخواهید بود.

البته خرید خانه در کشور ترکیه هم همانند ایران، نکات مهم خاص خود را دارد که در هنگام خرید حتما باید به انها توجه داشته باشید. یکی از مهم ترین نکات، خرید ملک با قیمت مناسب و منطقه‌ی رو به رشد می باشد که چنانچه خود شناخت کافی نسبت به کشور ترکیه نداشته باشید می‌توانید از طریق مشاوران مجرب و با تجربه در این امر استفاده نمایید که علاوه بر سرمایه‌گذاری سود ده، در مسیر مهاجرت خود، درهزینه ها و زمان خود نیز صرفه جویی نمایید. مشاوران تکینکوگروپ آماده‌ی خدمت گذاری در تمام امور مهاجرتی و خرید ملک و اخذ اقامت ترکیه و همینطور با استفاده از وکلای ترک مجرب، فرایند دریافت پاسپورت ترکیه را در کوتاه ترین زمان ممکن انجام خواهند داد.

متن سربرگ خود را وارد کنید

مدارک مور نیاز برای مهاجرت به ترکیه

فارغ از روش هایی که برای مهاجرت به این کشور وجود دارد، روند کلی مهاجرت به کشور ترکیه به صورت زیر می‌باشد:

اخذ گذرنامه (در صورتی که از قبل گذرنامه داشته باشید توجه نمایید که حداقل اعتبار ۱۵ ماهه داشته باشد)

دارا بودن دعوت نامه جهت دعوت به کار در صورت اقدام به مهاجرت کاری(چالیشماایزین)

ترجمه‌ی مدارک تحصیلی در صورتی که قصد ادامه تحصیل نیز داشته باشید

ترجمه گواهینامه رانندگی در صورتی که قصد خرید خودرو داشته باشید

ترجمه مدرک ازدواج در صورتی که به همراه خانواده مهاجرت می کنید

پس از انجام مراحل ذکر شده در بالا، پس از تهیه بلیط میتوانید به شهر مورد نظرتان مهاجرت نمایید. پس از مهاجرت جهت اخذ اقامت ترکیه میتوانید جهت انجام مراحل صفر تا صد اخذ اقامتتان با ما در تماس باشید.

مزایای مهاجرت به ترکیه برای ایرانیان

مهاجرت به ترکیه برای ایرانیان جذاب است زیرا:

اکثر ایرانیان تا حدودی با زبان مردم ترکیه آشنایی دارند.

فاصله جغرافیایی ایران و ترکیه، بسیار اندک است

دین اکثر مردم ترکیه، اسلام است

دریافت ویزا و شهروندی ترکیه برای ایرانیان نسبت به سایر کشورهای جهان، آسان تر است

تشابهات فرهنگی زیادی میان مردم ایران و مردم ترکیه وجود دارد.

حداقل سرمایه برای مهاجرت به ترکیه

برای مهاجرت هزینه های اولیه زیر را باید در نظر داشته باشیم:

بلیط پرواز:

همانطور که می‌دانید هزینه بلیط پرواز به فاکتورهای مختلفی از جمله، تاریخ پرواز، ایرلاینی که قصد خرید بلیط از آن را دارید، مقصد و مدت زمان پرواز، نوع صندلی انتخابی شما…بستگی دارد، اما به طور متوسط برای بلیط پرواز از تهران به استانبول، برای یک نفر بین۲الی۳میلیون تومان می باشد.

عوارض خروج از کشور:

این مبلغ بین۴۰۰الی۸۰۰هزار تومان متغیر می‌باشد که با توجه به تعداد سفرهای برون مرزی شما، تعیین می شود.

رزرو هتل یا خانه برای اقامت اولیه:

پس از رسیدن به شهر استانبول یا شهر مقصدتان، برای چند روز اول تا مهیا کردن یک خانه نهایی برای خرید یا اجاره، به طور موقت می بایست در هتل و یا خانه هایی که به صورت روزانه اجاره داده می شوند اقامت داشته باشید که این مبلغ به طور متوسط برای یک نفر از شبی۲۰۰الی۳۰۰ لیر شروع می شود.

خرید سیمکارت:

پس از ورود به کشور ترکیه بهتر است اقدام به تهیه سیم کارت ترک نمایید، که در کشور ترکیه۳ اپراتور پرطرفدار ترکسل، ترک تلکام و وداوفون می باشد، که ما خرید سیم کارت ترکسل را به دلیل آنتن دهی بهتر پیشنهاد میکنیم، این سیم کارت ها به صورت اعتباری هستند و به طور متوسط قیمت آن از۱۸۰ لیر به بالا می‌باشد.

هزینه اجاره کردن خانه:

چند روز پس از ورودتان به کشور ترکیه و آشنایی حدودی با مناطق مختلف آن باید اقدام به اجاره کردن یک ساله خانه نمایید، چرا که هم از نظر اقتصادی به صرفه می باشد هم اینکه برای اخذ اقامت یک ساله توریستی ترکیه نیاز به قرارداد اجاره خانه خواهید داشت، به طور متوسط برای اجاره کردن یک خانه یک خواب در یک منطقه‌ی متوسط۳الی۴هزارلیر ماهیانه باید پرداخت نمایید، همچنین لازم است که بدانید در کشور ترکیه مبلغی تحت عنوان رهن(پول پیش) که در کشور ایران متداول است، ار مستاجر دریافت نمی شود، در عوض به اندازه یک ماه اجاره دپوزیت دریافت می شود که پس از تخلیه کردن ملک به شما بازگردانده می شود.

خرید وسایل اولیه خانه:

در کشور ترکیه می توانید اقدام به اجاره کردن واحدهای با اشیا نمایید، که در این صورت نیازی به صرف هزینه بابت خرید وسایل خانه نمی باشد اما توجه داشته باشید که معمولا برای اجاره کردن واحدهای با اشیا، اجاره بهای بیشتری را باید پرداخت نمایید، اما چنانچه ملکی بدون وسیله را اجاره نمایید برای خرید پخچال، تخت خواب، میز و صندلی، فرش، جاروبرقی، وسایل آشپزخانه، کمد، وسایل بهداشتی اولیه حدودا ۲۰ الی۳۰هزار لیر باید در نظر بگیرید.

گرفتن کارت اقامت:

پس از اجاره کردن خانه، و تا قبل از اتمام ۹۰ روز ویزایتان، باید اقدام به درخواست کارت اقامت ترکیه نمایید، چرا که پس از اتمام ۹۰ روز مجبور به ترک خاک کشور ترکیه خواهید بود و بابت تعداد روزهایی که به صورت غیرقانونی در این کشور حضور داشتید باید جریمه پرداخت نمایید. هرساله هزینه های دریافت کارت اقامت تغییر می کند، اما در حال حاضر یعنی در سال۲۰۲۲ میلادی، برای دریافت کارت کیملیک یک ساله ترکیه حدودا۲۰۰۰لیر باید هزنیه پرداخت نمایید.

هزنیه های ماهیانه:

توجه داشته باشید که پس از مهاجرت به کشور ترکیه و یا هر کشور دیگری شاید بین۵الی۶ماه اول موفق به کسب درآمد نشوید و بهتر است برای هزینه های خود در این مدت پس انداز داشته باشید، علاوه بر هزنیه های ذکر شده در موارد بالا، به طور متوسط برای یک نفر بین ۱۰۰۰الی۲۰۰۰لیر مخارج ماهیانه را باید در نظر داشته باشید.

حداقل سرمایه برای مهاجرت به ترکیه

پناهندگی به ترکیه

یکی دیگر از روش‌هایی که برخی افراد جهت مهاجرت به کشور ترکیه انتخاب می کنند، پناهنده شدن به این کشور می‌باشد. پناهندگی در کشور ترکیه نیز همانند سایر کشورها انتخاب خوبی برای زندگی نمی‌باشد و ما آن را توصیه نمی کنیم، و شرکت تکینکوگروپ خدماتی در این زمینه ارائه نمی‌دهد، لذا اطلاعاتی که دراین مطلب ذکر می شود صرفا جنبه‌ی اطلاع رسانی دارند.

حال ببینیم پناهنده به چه شخصی گفته می‌شود؟ پناهنده به شخصی گفته می‌شود که از خطرات جانی، خشونت، آزار و شکنجه در کشورش به کشور دیگری پناه می‌برد. همانطور که پیداست این شرایط غالبا برای افرادی که کشورشان در حال جنگ است می‌باشد، اما غالبا افرادی هم وجود دارند که از این روش برای زندگی در کشوری دیگر استفاده می‌کنند. پناهندگی در کشور ترکیه سختی‌های خود را دارد و این کشور عموما پذیرای پناهندگان نمی‌باشد و به راحتی به افراد پناهنده اقامت نمی‌دهد. با این حال ترکیه میزبان حدود ۳.۶ میلیون پناهجوی سوری، ۱۷۲ هزار نفر پناهجوی افغان و ۱۴۲هزار نفر تبعه‌ی عراق و سایر ملیت‌ها می‌باشد.

افرادی که از طریق سایر روش های اخذ اقامت ترکیه وارد خاک این کشور می‌شوند به مراتب شرایط متفاوتی با یک پناهجو دارند، لذا پیشنهاد میکینم جهت اخذ مشاوره رایگان با مشاوران ما در تماس باشید تا باتوجه به بودجه و شرایط شما راه‌های مهاجرتی بهتری به شما ارائه شود، چرا که چنانچه به دنبال زندگی بهتری هستید باید بدانید که این روش‌ بهترین روش پیش روی شما نمی‌باشد، لذا در اینجا به تعدادی از معایب این روش اشاره میکنیم:

آمار مهاجران ترکیه

بر اساس آمارهای مرکز آمار ترکیه، بیشترین میزان مهاجران این کشور را شهروندان عراقی با۱۴.۵ درصد تشکیل می‌دهند. شهروندان ترکمنستان با ۱۳.۸ درصد در جایگاه دوم، اتباع افغانستان با ۸.۲ درصد در جایگاه سوم، اتباع سوریه با۷.۵ درصد جایگاه چهارم و ایرانی ها با ۷.۳ درصد در جایگاه پنجم قرار دارند. بر اساس این آمار، ۵۴.۴ درصد این مهاجران را مردان و ۴۶.۶ درصد انها را زنان تشکیل می‌دهند.

شهر استانبول با ۴۵.۳ درصد بیشترین میزان مهاجران خارجی را به خود جذب کرده است. پس از آن آنکارا با۹.۲ درصد، آنتالیا با ۶.۵ درصد، بورسا با ۳.۵ درصد و ازمیر با ۲.۲درصد به ترتیب پس از استانبول قرار گرفته‌اند. گروه سنی غالب این مهاجران در رده‌ی سنی بین ۲۵ الی۲۹ می باشند.

فرم درخواست تماس تلفنی


اخبار و مقالات

جدیدترین های بلاگ

ازدواج در ترکیه

مراحل ازدواج در ترکیه

اگر خواهان ازدواج در ترکیه هستید؛ باید با قوانین و نکات مهم در این خصوص آشنا شوید تا ازدواج شما...

قوانین رانندگی در ترکیه

قوانین رانندگی در ترکیه

قوانین رانندگی در ترکیه، اولین موضوعی است که باید قبل از خرید ماشین با آن آشنایی کامل داشته باشید. زیرا...

دیدگاهتان را بنویسید

15 thoughts on “مهاجرت به ترکیه۲۰۲۲”

 • سارا

  بعد از مهاجرت به ترکیه تا بتونیم اقامت ترکیه رو بگیریم باید هزینه کنیم دیگه. هزینه زندگی در ترکیه چقدره؟

  Reply
 • مجتبی

  روش های مهاجرت به ترکیه 6 تاست. اخری رو من میگم. مهاجرت به ترکیه به صورت قاچاقی. فقط اشنا میخواد :))

  Reply
 • علی

  مهاجرت به ترکیه اولین گزینه برای تمام ایرانی هاست :))

  Reply
 • ثمین

  مدارک لازم برای مهاجرت به ترکیه که نوشتید کامله؟

  Reply
 • رضا حسینی

  برای مهاجرت به ترکیه از طریق ثبت شرکت باید از کجا شروع کنیم؟

  Reply
 • بهروزیان

  شرایط مهاجرت ترکیه خیلی سخت شده

  Reply
 • علیمردانی

  برای مهاجرت به ترکیه چقدر سرمایه اولیه لازمه؟

  Reply
 • صبا

  من تنها دغدغه برای مهاجرت به ترکیه ادامه تحصیلمه. از چه مقطع میشه اقدام به تحصیل کرد؟

  Reply
  • devo.tekincogroup@gmail.com

   با سلام. از هر مقطعی امکان ادامه تحصیل در کشور ترکیه رو دارید. اما توجه داشته باشید که تسلط به زبان ترکی و یا انگلیسی ضروری هست در مدارج دانشگاهی.موفق باشید.

   Reply
 • ناهید هماپور

  سلام پسرم 18 سالشه و دیپلمش رو گرفته. ایا امکانش هست به صورت تحصیلی مهاجرت کنیم؟ همسرم هم فوت شده و کفالت من با پسرمه و معافیت سربازی هم داره

  Reply
 • عدنان

  سلام در زمینه مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج هم میتونید کمکی کنید؟

  Reply
  • devo.tekincogroup@gmail.com

   با سلام.این روش نسبت به سایر روش ها شاهد به نظر راحت تر بیاد، اما در واقع اینطور نیست.چون پس از سپری شدن۳سال از ازواج، برای تایید واقعی بودن ازدواج، تحقيقات محلی به عمل میاد، بنابراین بهتر است ازدواج به صورت واقعی باشه.متاسفانه ما در این زمینه خدماتی ارائه نمی‌دهیم.موفق باشید.

   Reply
 • علی اکبر عزیزی

  در مورد مهاجرت و اخد اقامت ترکیه از طریق ازدواج بیشتر توضیح بدید
  تو اون مدت سه سال وضعیت چجوری میشه؟

  Reply
 • بابک

  در مورد شرایط ازدواج برای مهاجرت به ترکیه بیشتر توضیح بدین لطفا.

  Reply
  • devo.tekincogroup@gmail.com

   با سلام. در صورت ازدواج با یک شهروند ترک، و البته ازدواج واقعی، پس از۳ سال می تونید برای اخذ پاسپورت کشور ترکیه اقدام کنید.موفق باشید.

   Reply

نکته: لازم به ذکر است که برای ثبت شرکت در ترکیه، در هر یک از مدل های شرکت های تابعه، نمایندگی شرکت های فعال در ترکیه یا سطح جهانی، شرکت منطقه آزاد و یا شرکت با مسئولیت محدود، نیاز به سرمایه اولیه متناسب با آن خواهید داشت. این میزان سرمایه هر سال متناسب با شرایط اقتصادی، اعلام می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، می توانید با تکینکو گروپ تماس حاصل نمایید.

۳. مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

شاید چندین سال پیش، این یکی از ساده ترین روش های اخذ اقامت ترکیه و مهاجرت به آن، محسوب می شد، اما اکنون شرایط به نحوی تغییر پیدا کرده است که اتفاقا اخذ اقامت این کشور از طریق ازدواج، یکی از پیچیده ترین روش ها محسوب می شود. اداره مهاجرت ترکیه نسبت به این موضوع حساس شده و در خصوص افرادی که از این طریق درخواست خود را ارائه می دهند، تحقیقات کاملی به عمل می آورد. از این روی شما باید حتما واقعی بودن ازدواج خود را اثبات کرده و حداقل 3 سال با فرد مقابل زندگی مشترک داشته باشید. البته این پیچیدگی برای فرزندان حاصل از این ازدواج، وجود نخواهد داشت و آن ها به صرف تولد در کشور ترکیه، تابعیت و پاسپورت آن را دریافت می کنند.

مهاجرت به ترکیه با سرمایه گذاری

۴. مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

مهاجرت از طریق تحصیل در ترکیه یکی از بهترین و در عین حال آسان ترین راه های اخذ اقامت این کشور به حساب می آید که در سال های اخیر نیز طرفداران زیادی داشته است. جالب است بدانید که طبق آمار سال گذشته، چیزی نزدیک به 117000 دانشجوی بین المللی در کشور ترکیه در حال تحصیل هستند که عده قابل توجهی از آن ها را ایرانیان تشکیل می دهند. تحصیل در دانشگاه های کشور ترکیه به دو زبان ترکی و انگلیسی بوده و افراد می توانند با اخذ پذیرش در این دوره ها نسبت به مهاجرت تحصیلی به ترکیه اقدام نماید. با توجه به سهولت دریافت ویزای تحصیلی ترکیه، اعزام دانشجو به ترکیه رواج بسیاری یافته است. لازم به ذکر است که پس از اتمام دوران تحصیلات و از اعتبار افتادن ویزای تحصیلی، باید این ویزا را به ویزای کار یا سرمایه گذاری و … تبدیل نمایید.

۵. مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک

با خرید ملک شما می توانید به راحتی، اقامت کشور ترکیه را به دست آورده و به این کشور زیبا و همسایه، مهاجرت کنید. فرآیند خرید ملک در ترکیه و طی کردن مسیر مهاجرتی، نسبت به روش های دیگر، به مراتب آسان تر بوده و مزایای زیادی به همراه خواهد داشت. البته با خرید هر ملکی هم شما موفق به دریافت اقامت نخواهید شد، به عنوان مثال ملک ها در ترکیه دارای دو نوع سند (به زبان ترکی تاپو)می‌باشند، سند قرمز و سند آبی، شما جهت دریافت اقامت از طریق خرید ملک حتما باید ملکی با سند قرمز داشته باشید، بنابراین جهت سهولت در هرگونه خریدی با مشاوران متخصص ما در ارتباط باشید تا گرفتار افراد سودجو نشود.

5. مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری در بانک

اگر سرمایه قابل توجهی در اختیار داشته و بتوانید از طریق سرمایه گذاری در بانک، در کشور ترکیه اقدام کنید، مهاجرت به این سرزمین کار چندان سختی برای شما نخواهد بود. به ویژه آن که با سرمایه گذاری در بانک های ترکیه، تسهیلاتی نیز به شما تعلق خواهد گرفت.

مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک

6. اخذ شهروندی

اخذ شهروندی در ترکیه، بهترین روش مهاجرت به این کشور محسوب می شود که به واسطه آن، شما به مزایای زیادی از جمله حق دریافت پاسپورت دست خواهید یافت. برای شناخت بیشتر این مزیت همین کافی است که بگوییم با داشتن پاسپورت ترکیه، می توانید به حداقل 70 کشور جهان، بدون نیاز به ویزا سفر کنید و این یک شرایط جدید و قابل توجهی برای علاقه مندان به سفرهای خارجی ایجاد خواهد کرد.

هزینه های زندگی در ترکیه

اگر قصد مهاجرت به کشور ترکیه را دارید، باید پیش از آن اطلاعات بیشتری در خصوص این سرزمین و هزینه های زندگی در آن به دست بیاورید. بدیهی است که هزینه های شما در کشور ترکیه، به چند لحاظ تقسیم بندی خواهند شد:

 • هزینه های مسکن: بسته به آن که کدام شهر و حتی کدام محله را برای زندگی انتخاب کرده باشید، هزینه های شما برای اجاره مسکن متفاوت خواهد بود. البته در صورتی که ملکی در ترکیه خریداری کرده باشید، از این هزینه به کلی فارغ خواهید بود و شرایط به مراتب بهتری خواهید داشت.
 • هزینه های خوراک: هزینه خوراک در ترکیه برای تمامی اقشار قابل رده بندی بوده و شما می توانید بسته به بودجه خود، رستوران ها و موارد غذایی مناسب را خریداری کنید.
 • هزینه های پوشاک: پوشاک ترکیه در سراسر خاورمیانه معروف بوده و شما می توانید در این کشور پوشاک مورد نیاز خود را از برندهای لوکس و گران قیمت تا برندهای حراجی و ارزان، خریداری کنید.
 • هزینه های حمل و نقل: لازم به توضیح است که هزینه سوخت در کشور ترکیه بسیار گران بوده و استفاده از خودروی شخصی، هزینه بر خواهد بود. اما انتخاب های زیادی برای استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی در اختیار دارید.
 • هزینه های تفریحات: در این کشور تفریحات رایگان و مکان های دیدنی و تفریحی بدون هزینه زیادی وجود دارد که می توانید از آن ها لذت ببرید.

شهروندی ترکیه

سوالات متداول

بستگی به شرایطی که هر یک از افراد ممکن است داشته باشند، بهترین راه مهاجرت به ترکیه تعیین خواهد شد. لازم است که پیش از انتخاب روش مهاجرتی خود، در این خصوص مشاوره تخصصی داشته باشید.

خیر، لزوما نیازی به وکیل داشتن برای مهاجرت به ترکیه نیست؛ اما با گرفتن وکیل مراحل کار ساده تر و سریع تر خواهد شد.

ازدواج با یک شهروند ترک یا دریافت ویزای کار، کم هزینه ترین روش مهاجرتی به حساب می آیند.

برای اخذ اقامت دائمی، باید ملکی به ارزش حداقل 250 هزار دلار آمریکا در کشور ترکیه خریداری کنید.

لیست ها را مقایسه کنید

مقایسه کنید