Tekinco Group

مشکلات کار در ترکیه

مشکلات کار در ترکیه

مشکلات کار در ترکیه جزء موضوعاتی است که افراد بعد از مهاجرت به این کشور با آن مواجه می شوند. زیرا به دلیل نرخ بیکاری و شرایط کاری که در ترکیه وجود دارد؛ می توان آن را جزء مشکلات اساسی مهاجرت به ترکیه دانست.

برای جلوگیری از مواجه با مشکلات کار و ورود به بازار کار در ترکیه، تکینکوگروپ در این مقاله به صورت جامع به موضوع مشکلات کار در ترکیه می پردازد تا بتوانید پیش از مهاجرت به این کشور، اقدامات لازم را انجام دهید.

کاریابی در ترکیه

افراد در ترکیه به دو صورت کار سیاه و یا دریافت اجازه کار مشغول به فعالیت هستند که در ادامه به ویژگی های این نوع از کاریابی می پردازیم.

اجازه کار در ترکیه

اجازه کار یا چالیشما ایزنی، بهترین و درست ترین روش برای فعالیت و کار در ترکیه می باشد که به شما مجوز فعالیت و اشتغال را می دهد.

زیرا بعد از دریافت اقامت کشور ترکیه، شما اجازه اشتغال ندارید و برای این منظور باید اجازه کار دریافت نمایید.

چگونه اجازه کار دریافت کنیم؟

چگونه اجازه کار دریافت کنیم؟

از بزرگترین مشکلات کار در ترکیه دریافت اجازه کار می باشد. برای این منظور باید کارفرمای ترک برای شما چالیشما ایزنی دریافت نماید تا اقامت شما به اقامت کاری تبدیل شده و ویزای کار ترکیه دریافت نمایید.

اما به دلیل هزینه بالایی که بیمه افراد خارجی دارند و همچینن کارفرما باید توانایی وتخصص شما را به اداره کار اثبات کرده تا بتواند برای شما ویزای کاری دریافت نماید؛ این نوع اجازه کار جزء روش های سخت محسوب می شود.

اما راه دیگری که برای دریافت چالیشما ایزنی وجود دارد؛ ثبت شرکت می باشد. شما می توانید با سرمایه گذاری  و ثبت شرکت در ترکیه ، اجازه کار دریافت نمایید. البته دقت کنید که برای این منظور باید 5 نیروی ترک را استخدام کرده و آنها را بیمه نمایید تا بتوانید برای خود نیز چالیشما دریافت کنید.

کار سیاه در ترکیه

کارهای غیر قانونی در کشور ترکیه به عنوان کار سیاه یاد می شود. زیرا بعد از دریافت اقامت، مهاجرین اجازه کار ندارند و به دلیل آنکه نمی توانند اجازه کار دریافت نمایند مجبور به انجام کارهایی می شوند که بیمه ندارد و با توجه به عدم اجازه کار مهاجرین، اقدامی غیر قانونی محسوب می شود. در صورتی که دولت متوجه ابن موضوع شود، می تواند شما را دیپورت نماید.

این نوع اشتغال مشکلات دیگری نیز مانند عدم پرداخت حقوق را نیز به همراه دارد. علاوه بر انکه حقوق بسیار کمی را نیز به شما پرداخت می نمایند که در صورت دریافت چالیشما حقوقی بالاتر را می توانید دریافت نمایید.

از معروف ترین کارهای سیاه در ترکیه می توان به کار در تولیدات لباس، رستوران ها و… اشاره نمود.

شرکت کاریابی در ترکیه

به دلیل علاقه ایرانیان به ترکیه، یکی از مشاغلی که برای افراد سودجو بسیار رایج شده است؛ راه اندازی شرکت های کاریابی می باشد. این شرکت ها شما را به کارهای سیاه معرفی می کنند و پورسانت دریافت می نمایند. به دلیل اهمیت و مشکلات کار در ترکیه، ایرانیان به این شرکت ها اعتماد کرده و با مشکلات زیادی رو به رو می شوند. زیرا عموماً بعد از یک ماه بدون پرداخت حقوق، افراد را از کار اخراج می کنند.

کاریابی موضوعی است که باید خودتان به صورت فردی آن را انجام دهید و به شرکت ها و موسسات اعتماد نکنید. به عنوان مثال، بعضی از شرکت ها با وعده کار در کشتیرانی شما را تشویق می کنند، در حالی که کار کشتیرانی جزء مشاغل ممنوعه برای مهاجران می باشد.

اما اگر مجبور به فعالیت به صورت کار سیاه شدید؛ حقوق خود را روزانه دریافت نمایید تا علاوه بر مبلغ بیشتر، کارفرما نیز مجبور به پرداخت حقوق شود تا با معضل عدم پرداخت حقوق مواجه نشوید.

پردرآمد ترین شغل در ترکیه

پردرآمد ترین شغل در ترکیه

یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از رو به رو شدن با مشکلات کار در ترکیه، بررسی بازار کار مهارت تان در این کشور است. اما به طور کلی می توان از 3 شغل به عنوان پر درامدترین حرفه ها برای ایرانیان یاد کرد.

  • حوزه پوشاک
  • آرایشگری
  • تدریس زبان انگلیسی

حوزه پوشاک

ترکیه یکی از قطب های تولید پوشاک می باشد. به همین دلیل افرادی که در زمینه طراحی لباس، تولید و یا خیاطی و سایر بخش های مرتبط با پوشاک مهارت داشته باشند؛ می توانند در این کشور به سرعت جذب بازار کار شوند.

آرایشگری

مهارت آرایشگری جزء توانایی هایی است که در اکثر کشورها بازار کار مناسبی دارد. کشور ترکیه نیز از این موضوع مستثنی نمی باشد. لاین های مختلف آرایشگری می تواند در ترکیه درآمد بالایی را کسب نمایند. البته میزان مهارت و توانایی شما در این موضوع بسیار تاثیرگذار می باشد.

لاین میکاپ شاید کمی بازار کار کمتری نسبت به سایر مهارت های آرایشگری برای ایرانیان داشته باشد. زیرا ترک ها میکاپ سبک و ساده ای انجام می دهند؛ در صورتی که ایرانیان سبک کارشان متفاوت است.

همچنین کار ناخن نیز می تواند درآمد خوبی را برای شما به همراه بیاورد. زیرا کار ناخن کارهای ایرانی بسیار کیفیت بالاتری نسبت به ناخن کارهای ترک دارد.

تدریس زبان انگلیسی

از دیگر مشاغل پردرآمد در ترکیه می توان به تدریس زبان انگلیسی اشاره کرد. با توجه به آنکه زبان اصلی ترکیه، ترکی استانبولی می باشد و افراد کمی به زبان انگلیسی مسلط هستند؛ شما می توانید به عنوان مدرس زبان انگلیسی به سرعت جذب کار شوید. و یا حتی به عنوان مترجم نیز فعالیت نمایید.

کلام آخر

در این مقاله به مشکلات کار در ترکیه اشاره کردیم تا بتوانید با آگاهی، اقدام به مهاجرت نمایید. یکی از ارکان مهم در کاریابی، تسلط به زبان ترکی می باشد. پس پیشنهاد می کنیم قبل از مهاجرت، حتما بر روی مهارت و زبان ترکی خود کار کنید تا بتوانید مهاجرتی موفق را تجربه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *