Tekinco Group

معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه

معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه

اگر قصد ادامه تحصیل در ترکیه و یا کار در این کشور را دارید؛ باید اقدام به معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه نمایید. دنکلیک یا معادل سازی مدرک تحصیلی به برگه تاییدیه ای می گویند که زیر نظر مراکز علمی در خارج کشور برای معادل سازی مدارک تحصیلی صادر می شود.

با این مدرک شما می توانید معادل تحصیلاتی که در ایران داشته اید را از کشورهای دیگر نیز دریافت کرده و به ادامه تحصیل و یا اشتغال در ان کشور بپردازید.

مدت زمان معادل سازی مدارک تحصیلی در ترکیه

مراحل معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه

برای معادل سازی مدرک تحصیلی تان باید مراحل زیر را در کشور ترکیه طی نمایید.

 1. ابتدا باید از سفارت ترکیه در ایران، گواهی معادل سازی دریافت نمایید.
 2. سپس باید به دفتر مشاور تحصیلی سفارت ترکیه در ایران مراجعه کنید.
 3. بعد از دریافت مهر وزارت امور خارجه برای تمامی مدارک تان، آنها را ارسال می کنید.
 4. مدارک ارسالی وارد مرحله بررسی می شود.
 5. در صورت تایید مدارک، کمیسیون تخصصی سازمان آموزش عالی ترکیه نیز مدارک را بررسی می کند.
 6. در صورت تایید مدارک، مدرک معادل سازی و یا اجازه حضور در آزمون STS به شما داده می شود.

مدت زمان معادل سازی مدارک تحصیلی در ترکیه

نمی توان مدت زمان مشخصی را برای دریافت دنکلیک عنوان کرد. زیرا بر اساس رشته تحصیلی و میزان درخواست متفاوت است. اما به صورت حدودی معمولاً بین 3 تا 6 ماه زمان می برد. البته معادل سازی مدارک رشته های پزشکی ممکن است تا یک سال نیز زمان ببرد.

مدرک زبان تومر برای معادل سازی مدارک تحصیلی

مدرک زبان تومر برای معادل سازی مدارک تحصیلی

برای معادل سازی مدارک، نیاز به مدرک تومر دارید زیرا برای شرکت در ازمون و یا تحصیل در دانشگاه های ترکیه باید با زبان ترکی آشنا باشید.

معادل سازی مدرک ابتدایی تا دبیرستان در ترکیه

با مراجعه به وزارت آموزش و پروزش ترکیه می توانید معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه را برای مقطع ابتدایی تا دبیرستان انجام دهید. البته با توجه به ان که سال های تحصیلی در کشور ترکیه 12 سال است؛ اگر طبق نظام جدید آموزشی ایران، بدون گذراندن پیش دانشگاهی، دبیرستان خود را به پایان رسانده اید؛ باید آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات خود را به همراه داشته باشید تا دنکلیک برای شما صادر شود.

مدارک لازم برای معادل سازی مدرک ابتدایی تا دبیرستان در ترکیه

مدارک لازم برای معادل سازی مدرک ابتدایی تا دبیرستان در ترکیه

اگر قصد دریافت معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه را دارید؛ باید مدارک زیر را به اموزش و پرورش ترکیه ارائه دهید.

 • تکمیل فرم معادل سازی مدرک
 • ترجمه و اصل آخرین مدرک تحصیلی
 • ترجمه و اصل مدرک پیش دانشگاهی
 • ترجمه و اصل ریز نمرات مقاطع قبلی
 • کیمیلیک و یا برگه راندوو
 • پاسپورت
 • واریز هزینه معادل سازی مدارک

معادل سازی مدارک پزشکی در ترکیه

اگر می خواهید در کشور ترکیه اقدام به ادامه تحصیل در رشته های پزشکی نمایید؛ باید در ابتدا معادل سازی مدارک خود را انجام دهید. همچنین اگر جزء افرادی هستید که در رشته پزشکی فارغ التحصیل شده اید؛ باید در آزمون STS شرکت نمایید. اگر در این آزمون حداقل 40 امتیاز کسب نمایید؛ می توانید اقدام به معادل سازی مدرک تحصیلی خود کنید.

معادل سازی مدرک داروسازی در ترکیه

اگر مدرک تحصیلی شما داروسازی و یا حتی دندانپزشکی بوده و می خواهید در کشور ترکیه ادامه تحصیل و یا اشتغال داشته باشید؛ باید مانند سایر رشته های پزشکی حداقل 40 امتیاز را در ازمون STS کسب نمایید.

معادل سازی مدرک تحصیلی رشته های مهندسی در ترکیه

برای رشته های مهندسی نیز باید در آزمونی تحت عنوان STS-2 شرکت نمایید و با کسب حداقل 40 امتیاز اقدام به دریافت دنکلیک کنید.

معادل سازی مدرک تحصیلی حقوق در ترکیه

اگر مدرک تحصیلی شما حقوق است، باید در آزمون STS شرکت نمایید و علاوه بر آن، برخی از واحد های درسی این رشته را نیز در دانشگاه های ترکیه بگذرانید و با قوانین ترکیه آشنا شوید.

شرایط آزمون STS ترکیه

آزمون STS برای سنجش علمی افراد و معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه انجام می شود. این آزمون در 2 مرحله به صورت کتبی برگزار شده و برای شرکت در آن هیچگونه محدودیت سنی وجود ندارد.

اما دقت کنید که این آزمون به زبان ترکی است و باید به زبان ترکی مسلط باشید. آزمون STS دو بار در سال در ترکیه برگزار می شود و بیشتر برای رشته های پزشکی انجام می گیرد.

آزمون معادل سازی مدرک تحصیلی معمولاً در ماه های فوریه و سپتامبر برگزار می شود اما برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق سایت osym.gov.tr اقدام نمایید.

هزینه معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه

هزینه معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه

برای معادل سازی، هزینه ان بر اساس رشته متفاوت است اما به صورت حدودی می توان 200 یورو را برای هزینه دریافت دنکلیک ترکیه عنوان کرد.

مشکلات عدم معادل سازی مدارک تحصیلی در ترکیه

اگر اقدام به معادل سازی مدارک تحصیلی در ترکیه نکنید برای ادامه کار و اشتغال در این کشور دچار مشکلات متعددی خواهید شد.

افرادی که در رشته پزشکی تحصیل کرده اند؛ در صورت عدم معادل سازی مدرک تحصیلی، اجازه طبابت در این کشور را ندارند. همچنین مهندسین نیز اگر دنکلیک نداشته باشند؛ نمی توانند هیچگونه پروژه ای را امضا کنند.

سخن آخر

در این مقاله به صورت جامع به معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه پرداختیم تا بتوانید با دریافت دنکلیک در رشته های تخصصی فعالیت نمایید. اما دقت کنید به طور کلی فعالیت در رشته های پزشکی و حقوق در صورتی که مدرک تحصلی ان کشور را نداشته باشید؛ کار سختی به شمار می رود و بازار کار کمتری را برای اینگونه از افراد دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *