۶ روش اخذ شهروندی ترکیه۲۰۲۱ + شرایط و مدارک مورد نیاز

در این مقاله به سؤالات زیر پاسخ خواهیم داد، با تکینکوگروپ همراه باشید:
 1. شهروندی ترکیه به چه معناست؟
 2. تفاوت اقامت و شهروندی ترکیه چیست؟(به همراه ویدیو)
 3. شرایط اخذ تابعیت ترکیه۲۰۲۱
 4. مزایای پاسپورت ترکیه۲۰۲۱
 5. روش‌های دریافت پاسپورت ترکیه
 6. مدارک مورد نیاز برای اخذپاسپورت ترکیه
 7. ویدیوی بررسی شهروندی ترکیه و روش‌های رایج دریافت آن
 8. مزایای اخذ شهروندی ترکیه برای ایرانیان
 9. کشورهایی که با داشتن پاسپورت ترکیه، می توانید بدون نیاز به ویزا به آن‌ها سفر کنید!

شهروندی ترکیه به چه معناست؟

بر اساس ماده۶۶ قانون ترکیه، هر کس که تابعیت و یا شهروندی ترکیه را دریافت نماید، ترک است. تابعیت ترک با شرایطی که قانون تعیین می‌کند به شخص اعطا می‌شود و حتی ممکن است بنابه دلایلی (بر اساس تشخیص قانون)، تابعیت شخصی از بین برود.

اخذ شهروندی ترکیه، بنابر قانون خون می‌باشد و نه قانون خاک! بدین معنی که تابعیت ترکیه از طریق متولد شدن از پدر و یا مادر ترک، به طور خودکار به شخص اعطا می‌شود، در اخذ تابعیت ترکیه از طریق تولد کافی است یکی از والدین در زمان تولد فرزند، شهروند ترکیه باشند و خارجی بودن دیگری مانع از اخذ تابعیت فرزند، نمی‌شود. فرزند پدر و یا مادر ترک، ترک محسوب می‌شود. بنابراین چنانچه شخصی یکی از والدینش ترک باشد(پدر و یا مادر فرقی ندارد)او هم ترک محسوب می گردد. اما صرفا متولد شدن در خاک کشور ترکیه، به معنای کسب تابعیت ترکیه نمی‌باشد، به این دلیل که کشور ترکیه تابع قانون خاک نیست.

بنابراین هر شخصی که شهروند ترکیه باشد قادر به اخذ پاسپورت این کشور و بهره مندی از حقوق و مزایای شهروندی مانند سایرین می‌باشد. علاوه بر اخذ شهروندی ترکیه بر اساس نسبت، راه های دیگری نیز برای دریافت پاسپورت ترکیه وجود دارد، که در این مقاله به بررسی سایر روش‌ها، مزایای دریافت پاسپورت ترکیه، اعتبار پاسپورت ترکیه، انواع پاسپورت ترکیه و همنچنین مدارک مورد نیاز برای اخذ آن را بررسی خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

تفاوت اقامت و شهروندی ترکیه

غالبا افرادی که قصد مهاجرت به کشور دیگری را دارند و هنوز در مراحل گردآوری اطلاعات درباره مهاجرت هستند، بهتر است در ابتدا تفاوت اقامت و شهروندی(تابعیت) را به صورت کامل بدانند، در اینجا به توضیح مختصر تفاوت این دو با هم می‌پردازیم.در صورتی که شما قصد مهاجرت و زندگی در کشور دیگری را داشته باشید و بخواهید این فرآیند را به صورت قانونی پیگیری نمایید، یکی از۲ مسیر زیر را باید دنبال نمایید.

۱- اخذ اقامت در کشور مقصد

۲- اخذ شهروندی در کشور مقصد

بنابراین هر دوی این مفاهیم به معنای امکان سکونت و زندگی شما در کشور مورد نظر می‌باشد، با این تفاوت که در اقامت، شما به عنوان یک فرد خارجی در کشور مقصد به زندگی خود ادامه می‌دهید و حقوق و مزایای محدودی نسبت به سایر شهروندان آن کشور دارید و اقامت شما به صورت موقت می‌باشد و در صورت تغییر قوانین آن کشور برای اقامت اتباع خارجی، ممکن است زندگی شما را هم تحت تاثیر خود قرار دهد. اما در صورتی که تابعیت و یا همان شهروندی کشور مورد نظر را اخذ نمایید،  شما فردی با ملیت آن کشور محسوب می‌شوید، وهمانند سایر افراد آن کشور از تمام حقوق و مزایا بهره مند خواهید بود، به عنوان مثال حق تحصیل رایگان، انواع بیمه‌های درمانی رایگان، افتتاح حساب در بانک‌های مختلف، اجازه کار، اقامت دائم و همیشگی. توجه داشته باشید که اخذ تابعیت ترکیه و شرایط لازم برای اخذ شهروندی ترکیه با توجه به نوع درخواست شهروندی ترکیه متفاوت است.

در صورتی که علاقه‌مند به دریافت اقامت در کشور ترکیه هستید مقاله‌ی اقامت ترکیه را مطالعه نمایید، وچنانچه تمایل به اخذ شهروندی ترکیه داشته باشید در ادامه با ما همراه باشید تا راه‌های آسان دریافت شهروندی ترکیه را با هم بررسی نماییم.

شرایط اخذ تابعیت ترکیه۲۰۲۱

 1. متقاضی طبق قانون، باید بالغ باشد(منظور از متقاضی شخص درخواست دهنده می‌باشد).
 2. نداشتن بیماری خطرنامی که سلامت عمومی را تهدید کند
 3. تهدیدی برای امنیت ملی و نظم عمومی نباشد
 4. داشتن شرایط مالی کافی

مزایای پاسپورت ترکیه۲۰۲۱

قبل از بررسی مزایای پاسپورت ترکیه، به بررسی انواع آن می‌پردازیم:

۱-پاسپورت قرمز یا عمومی
۲- پاسپورت سبز یا ویژه
۳- پاسپورت خاکستری یا خدمت
۴- پاسپورت سیاه یا دیپلماتیک

انواع پاسپورت ترکیه

پاسپورت قرمز یا عمومی:

شهروندان عادی ترک و افراد خارجی که از طریق سرمایه گذاری یا خرید ملک و یا سایر روش‌ها در ترکیه توانسته‌اند تابعیت کشور ترکیه را به دست بیاورند پاسپورت قرمز یا همان پاسپورت عمومی داده می‌شود ، این پاسپورت دارای۳۸ صفحه و به آن Bordo Passport گفته می شود. اعتبار این پاسپورت برای اخذ ویزای شینگن بسیار بالا می‌باشد. این پاسپورت از اداره‌ی ثبت احوال و نفوس اخذ می گردد که برای شهروندان بالای۱۸ سال ترک به طور معمول برای۱۰ سال و برای شهروندان زیر۱۸ سال با اعتبار۵ ساله صادر می شود.

پاسپورت سبز یا ویژه :

به نظامیان رده بالای ارتش، نیروهای مسلح، نمایندگان مجلس، کارکنان آن، شهردارها… این نوع پاسپورت اعطا می‌شود که دارای۳۰ صفحه می‌باشد و به آن Yesil Pasport می‌گویند. پاسپورت سبز ترکیه یا به ‌عبارتی پاسپورت خاص (ویژه) نوعی از پاسپورت است که اعتبار خود را از مهر ویژه‌ای که بر روی آن ثبت می‌شود، می‌گیرد. این نوع پاسپورت بدون وجود مهر ویژه، فاقد اعتبار و رسمیت می‌باشد.

پاسپورت خاکستری یا خدمت:

پاسپورت خاکستری یا پاسپورت خدمات ترکیه( Hizmet pasaport)، مخصوص ماموران دولتی شاغل در خارج از کشور، مثل خبرنگاران، ورزشکاران ملی، کارمندان هلال احمر…می‌باشد که با دارا بودن این پاسپورت۳۰ صفحه‌ای دیگر نیازی به اخذ ویزا برای سفر به سایر کشورها ندارند.

پاسپورت مشکی یا دیپلماتیک:

دیپلمات‌ها، سیاستمداران، دیوان عالی، روئسای‌ جمهور، فرمانداران، هر شخص سیاسی دارای این نوع پاسپورت ۲۸ صفحه ای می‌باشد، که در اصطلاح به آن Siyah Pasaport و یا Diplomatik گفته می شود.

مزایای پاسپورت ترکیه:

۱-دریافت پاسپورت در مدت زمان۶۰ الی۹۰ روز کاری امکان‌پذیر می‌باشد.

۲-محدودیتی در رفت و آمد به کشور ترکیه نخواهید داشت.

۳-این پاسپورت ارزشمنددر میان۴۰پاسپورت برتر دنیا می‌باشد.

۴-قابلیت استفاده از خدمات و تسهيلات دولتي ترکیه را خواهید داشت.

۵-امکان دریافت شهروندی ترکیه برای همسر و فرزندان زیر۱۸ سالتان وجود دارد.

روش‌های دریافت پاسپورت ترکیه

1- اخذ شهروندی با خرید ملک در ترکیه با ارزش حداقل۲۵۰ هزار دلار

یکی از متداول‌ترین و سریع‌ترین روش های دریافت پاسپورت کشور ترکیه، خرید ملک با ارزش حداقل۲۵۰ هزار دلار می‌باشد(قبلا این عدد ۱ میلیون دلار بود اما از سال۲۰۱۸ تغییر کرد). توجه داشته باشید که در این روش نمی‌توانید ملک خریداری شده را تا قبل از۳ سال به فروش برسانید و تعهد نگهداری ملک از شما دریافت می‌شود. در این حالت طی یک فرآیند۳-۴ ماهه پس از خرید ملک، موفق به دریافت پاسپورت می‌شوید. فرد خریدار و خانواده‌ی او( همسر و فرزندان زیر۱۸ سال) می‌توانند شهروندی ترکیه را به واسطه‌ی ملک خریداری شده دریافت نمایند. در این حالت الزامی به خرید ملک مسکونی نیست، شما می توانید ملک تجاری و یا... خریداری نمایید. الزامی در خرید یک ملک با مبلغ ذکر شده نیز وجود ندارد، بلکه می‌توانید چند ملک با مبلغ فوق خریداری نمایید، بدین معنی که مجموع مبلغ سرمایه‌گذاری شما برای دولت ترکیه مورد اهمیت می‌باشد و نه تعداد املاک و یا نوع آنها. چنانچه تمایل به دریافت تابعیت ترکیه ازطریق خرید ملک دارید از پروژه‌های تکینکوگروپ دیدن نمایید.

۲-اخذ شهروندی ترکیه با خرید خانه با ارزش کمتر از۲۵۰ هزار دلار

چنانچه شرایط مالی خرید ملک با ارزش حداقل۲۵۰ هزار دلار را ندارید، نگران نباشد! شما با خرید ملکی با ارزش کمتر نیز قادر به گرفتن پاسپورت ترکیه می‌باشید. اما قطعا در این حالت سرعت دریافت پاسپورت ترکیه به مانند حالت قبلی نمی‌باشد، چنانچه می‌دانید با خرید ملک با ارزش حداقل۲۵۰ هزار دلار بلافاصله می توانید درخواست شهروندی ترکیه را نمایید، اما در این حالت فرایند کمی زمان‌بر می‌باشد. بدین صورت که شما با خرید خانه در کشور ترکیه، با هر مبلغی( توجه نمایید که سند ملک از نوع هیسلی نباشد)، هر ساله اقامت کشور ترکیه را به واسطه‌ی سند ملکیتان تمدید میکنید(اقامت از نوع تاشینماز)، سپس پس از گذشت۵ سال قادر به درخواست تابعیت ترکیه می‌باشید، البته توجه نمایید که در این حالت روز شمار خروج شما از کشور ترکیه محاسبه می گردد، بدین معنا که شما در کل این مدت۵ سال نباید بیشتر از۱۸۰ روز خارج از خاک کشور ترکیه باشد. چنانچه علاقه‌مند به خرید ملک با ارزش کمتر از۲۵۰ هزار دلار می‌باشد میتوانید املاک ما را در بخش خرید خانه در ترکیه بررسی نمایید و در صورت نیاز برای بازید از ملک مورد نظر و یا کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران تکنیکوگروپ تماس حاصل نمایید.

۳-اخذ پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری در بانک (حداقل۵۰۰هزار دلار)

در صورتی که بنابر هر دلیلی قصد خرید ملک در کشور ترکیه را نداشته باشید، از طریق سرمایه‌گذاری در یکی از بانک های این کشور با مبلغ حداقل۵۰۰ هزار دلار، می‌توانید وارد فرایند درخواست اخذ شهروندی ترکیه شوید و در مدت زمان کوتاهی تابعیت این کشور را دریافت نمایید. توجه داشته باشید که مبلغ فوق را به مدت۳ سال در بانک سپرده‌گذاری میکنید،و حق برداشت از آن را نخواهید داشت، این مبلغ می‌تواند به صورت دلار، لیر، یورو... باشد و الزامی به لیر یا دلار یا... بودن آن نیست، اما توجه داشته باشید که در صورتی که مبلغ فوق را به صورت لیر سپرده‌گذاری نمایید،به مدت ۳ سال به حساب شما سود بانکی تعلق میگیرد.

۴-اخذ پاسپورت ترکیه از طریق اجازه کار (چالیشماایزین)

با دریافت مجوز کار در ترکیه و اشتغال مداوم 5 ساله، شما می توانید نسبت به دریافت پاسپورت کشور ترکیه و اخذ شهروندی ترکیه اقدام کنید. البته باید کارفرمای شما در فرایند استخدام شما را به صورت قانونی انجام داده و هر ماه برایتان بیمه رد کرده باشد. در واقع این مورد یکی از راه‌های سخت اخذ شهروندی ترکیه می‌باشد و معمولا پیدا کردن کارفرمایی که بتوانید قرارداد کار درستی با وی منعقد کرده و بیمه نیز برایتان صادر کند، به این راحتی به سرانجام نخواهد رسید.

۵-اخذ پاسپورت ترکیه با ثبت شرکت

ثبت شرکت در ترکیه و دریافت اجازه کار متعاقب آن، باعث می شود تا بتوانید پس از سپری شدن 5 سال، نسبت به دریافت اقامت کشور ترکیه اقدام کنید. اگر شما دارای بیزنس خاصی هستید یا می خواهید به تازگی کسب و کار تازه ای را آغاز کنید، از این روش می توانید ضمن به دست آوردن حق شهروندی، از مزایای تجارت در این کشور نیز برخوردار شده و در صورت امکان در مراحل بعدی توسعه جهانی کسب و کار و تجارت خود را نیز رقم بزنید.

۶-اخذ پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج با شهروند ترک

یکی از روش های به ظاهر ساده برای دریافت پاسپورت ترکیه نیز ازدواج با یک شهروند رسمی ترکیه است. اما در نظر داشته باشید که در پی ترفندهایی که برخی در این خصوص به کار برده اند، اداره مهاجرت ترکیه نسبت به این مورد بسیار حساس شده و باید نسبت به واقعی بودن ازدواج متقاضی دریافت پاسپورت، اطمینان حاصل کند. از این روی لازم خواهد بود که حداقل 3 سال از ازدواج مزبور سپری شده باشد. پس از سپری شدن این مدت و در صورتی که نتایج تحقیقات محلی نشان دهنده‌ی واقعی بودن ازدواج باشد، می توانید درخواست شهروندی را بدهید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پاسپورت ترکیه

مدارک مورد نیاز (سرمایه‌گذار و همسر و فرزندان زیر۱۸ سال):

اصل و ترجمه‌ی پاسپورت کلیه اعضای خانواده با تایید دفتر خانه‌های ترکیه(نوتر) یا از کنسولگری

ترجمه‌ی شناسنامه‌ی اعضا با تایید وزارت امور خارجه و سپس کنسولگری ترکیه

اصل سند ازدواج سرمایه‌گذار و همسرش با تایید وزارت امور خارجه و سپس کنسولگری ترکیه

سوابق ثبت خانواده و ترجمه‌ی آن با تایید وزارت امور خارجه و کنسولگری ترکیه با نشان دادن کلیه اعضای خانواده و وابستگان در صورت وجود

اصل و کپی کارت اقامت اشخاص(کارت کیملیک)

هر شخص چهار قطعه عکس بیومتریک

اسنادی که نشان دهنده‌ی وضعیت درآمد شخص سرمایه‌گذار باشد

وکالت از سرمایه‌گذار به وکیل جهت انجام مراحل اخذ شهروندی ترکیه

رسید پرداخت کلیه‌ هزینه‌های مورد نیاز

نام و نام‌خانوادگی جدید (در صورت تمایل اشخاص می‌توانند نام و نام‌خانوادگی جدیدی برای خود انتخاب نمایند)

ویدیوی بررسی شهروندی ترکیه و روش‌های رایج دریافت آن

در این ویدیو به تعریف شهروندی ترکیه، بررسی تفاوت بین اقامت ترکیه و شهروندی ترکیه و همچنین بررسی انواع روش‌ها و شرایط شهروندی ترکیه پرداخته شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا انجام مشاوره جهت انجام هرگونه سرمایه گذاری در کشور ترکیه با ما در دایرکت اینستاگرام و یا از طریق تماس مستقیم با واتسپ شرکت، در تماس باشید.در زیر لینک پیج اینستاگرام شرکت تکینکوگروپ و همینطور شماره تماس واتسپ ذکر شده است. با ما در تماس باشید.

مزایای اخذ شهروندی ترکیه برای ایرانیان

سفر بدون ویزا به۱۱۰ کشور جهان

دریافت آسان ویزای شینگن و انگلستان

تابعت دائمی است ومی‌تواند به نسل‌های بعد منقل شود

داشتن حق رای و اشتغال در مشاغل دولتی ترکیه

امکان تحصیل رایگان در مدارس و دانشگاه ها

برای دریافت پاسپورت ترکیه، نیازی به تسلط به زبان ترکی وجود ندارد

الزامی برای اقامت دائمی شما درترکیه، پس از دریافت پاسپورت وجود ندارد

کشورهایی که با داشتن پاسپورت ترکیه، می توانید بدون نیاز به ویزا به آن‌ها سفر کنید:

بنگلادش، ماکائو، سریلانکا، برونه ئی، کامبوج، مالزی، تایوان، مالدیو، تاجیکستان، هنگ کنگ، مغولستان، تایلند، اندونزی، نپال، ژاپن، فیلیپین، تیمور، ازبکستان، قزاقستان، سنگاپور، قرقیزستان و کره جنوبی

آفریقای جنوبی، سودان، سوزایلند، تانزانیا، توگو، تونس، اوگاندا، زامبیا، زیمباوه، سومالی، سنگال، سائوتومی، رواندا، موزامبیک، مراکش، مائوریتیس، موریتانی، ماداگاسکار، بنین، بوتسوانا، جزیره کیپ ورد، جزیره کموروس، جیبوتی، گابون، گامبیا، گینه بیسائو و کنیا

قطر، عراق، ایران، عمان، گرجستان، لبنان، بحرین، کویت، آذربایجان و اردن

مونته نگرو، کوزووا، آلبانی، بلاروس، مقدونیه، بوسنی و هرزگوین، مولدوا، اوکراین و صربستان

کاستاریکا، کاوادور، الساوادور، گواتمالا، هندوراس، نیکاراگوئه، باهاماس، سورینام، ونزوئلا، بلیز، اروگوئه، بولوی، آرژانتین، مکزیک، برزیل، پاناما، شیلی، پاراگوئه، کلمبیا و پرو

خرید خانه در ترکیه

فرم درخواست تماس


دیدگاهتان را بنویسید

14 thoughts on “شهروندی ترکیه”

 • محمد

  الان واسه اخذ شهروندی ترکیه اول از همه باید چیکار کنم؟

  Reply
 • حنانه

  سلام ما به تازگی اومدیم ترکیه شما چه راهی رو برای اخذ شهروندی ترکیه پیشنهاد می کنید؟

  Reply
 • ایران

  یه روزی چقدر اعتبار داشتیم. الان همه در حال فراریم. شهروندی ترکیه هم برای ما شده رویا

  Reply
 • حسین

  برای اخذ شهروندی ترکیه چه مدارکی لازمه

  Reply
 • مریم

  شرایط شهروندی ترکیه چیه

  Reply
 • نادر صبوری

  بدون شهروندی ترکیه هم امکان تحصیل تو دانشگاه های ترکیه وجود داره؟

  Reply
 • سام

  سلام. برای گرفتن شهروندی ترکیه چقدر زمان میبره؟! میشه تحصیلی هم اقدام کرد؟

  Reply
  • devo.tekincogroup@gmail.com

   با سلام. از طریق تحصیل به صورت مستقيم نمیتونیم موفق به اخذ شهروندی بشیم، اما تحصیل در ترکیه و مدت زمانش، میتونه بسیار کمک کننده باشه.موفق باشید.

   Reply
  • devo.tekincogroup@gmail.com

   با سلام. مدت زمان اخذ شهروندی ترکیه با توجه به نوع اقدام شما متفاوت هست. به عنوان مثال: اخذ شهروندی از طریق خرید ملک ۲۵۰ هزاردلاری، نهایتا۳الی۴ ماه زمان بر هست. از طریق تحصیل به صورت مستقيم نمیشه شهروندی ترکیه را دریافت کرد، اما تحصیل در کشور ترکیه و مدت زمان دوران تحصیل میتونه شرایط رو ساده تر کنه.موفق باشید.

   Reply
 • عارف

  با توجه به قیمت دلار فکر کنم ساده ترین راه برای اخذ شهروندی ترکیه همون ازدواجه

  Reply
  • devo.tekincogroup@gmail.com

   با سلام. اخذ شهروندی ترکیه از طریق ازدواج در صورتی که ازدواج واقعی باشه، بله بسیار روند ساده تر و رفاه بهتر خواهید داشت.موفق باشید.

   Reply
 • شایان جباری

  من فکر میکردم گرفتن شهروندی ترکیه نسبت به کشورهای دیگه آسون تر باشه اما باز سختی داره

  Reply
  • devo.tekincogroup@gmail.com

   با سلام، کشور ترکیه نسبت به سایر کشور ها برای ایرانی ها شرایط به مراتب راحت تری داره.موفق باشید.

   Reply
  • devo.tekincogroup@gmail.com

   با سلام. با توجه به محدودیت ایرانی ها در اخذ اقامت سایر کشورها، مشه گفت ترکیه خیلی شرایط به مراتب آسانتری برای ما ایرانی ها داره.موفق باشید.

   Reply

لیست ها را مقایسه کنید

مقایسه کنید