Tekinco Group

شهروندی ترکیه و شرایط اخذ پاسپورت ترکیه2022

در این مقاله به بررسی راه های دریافت پاسپورت  ترکیه می پردازیم، با تکینکوگروپ همراه باشید.

 • شهروندی ترکیه + ویدیو
 • شرایط اخذ شهروندی ترکیه
 • تفاوت اقامت و شهروندی ترکیه
 • روش های دریافت پاسپورت ترکیه
  • اخذ پاسپورت ترکیه با خرید ملک با ارزش حداقل۲۵۰ هزار دلار
  •  دریافت پاسپورت ترکیه با خرید خانه با ارزش کمتر از۲۵۰ هزار دلار
  •  گرفتن پاسپورت ترکیه با سرمایه گذاری در بانک (حداقل۵۰۰هزار دلار)
  •  اخذ پاسپورت ترکیه از طریق اجازه کار (چالیشماایزین)
  •  اخذ پاسپورت ترکیه با ثبت شرکت
  •  اخذ پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج با شهروند ترک
 • مدارک مورد نیاز برای اخذ پاسپورت ترکیه
 • مزایای اخذ شهروندی ترکیه برای ایرانیان
 • قانون جدید شهروندی ترکیه
 • کشورهایی که با داشتن پاسپورت ترکیه می توانید به انها سفر کنید

شهروندی ترکیه چیست؟

بر اساس ماده۶۶ قانون ترکیه، هر کس که تابعیت و یا شهروندی ترکیه را دریافت نماید، ترک است. تابعیت ترک با شرایطی که قانون تعیین می‌کند به شخص اعطا می‌شود و حتی ممکن است بنابه دلایلی (بر اساس تشخیص قانون)، تابعیت شخصی از بین برود.

اخذ شهروندی ترکیه، بنابر قانون خون می‌باشد و نه قانون خاک! بدین معنی که تابعیت ترکیه از طریق متولد شدن از پدر و یا مادر ترک، به طور خودکار به شخص اعطا می‌شود، در اخذ تابعیت ترکیه از طریق تولد کافی است یکی از والدین در زمان تولد فرزند، شهروند ترکیه باشند و خارجی بودن دیگری مانع از اخذ تابعیت فرزند، نمی‌شود. فرزند پدر و یا مادر ترک، ترک محسوب می‌شود. بنابراین چنانچه شخصی یکی از والدینش ترک باشد(پدر و یا مادر فرقی ندارد)او هم ترک محسوب می گردد. اما صرفا متولد شدن در خاک کشور ترکیه، به معنای کسب تابعیت ترکیه نمی‌باشد، به این دلیل که کشور ترکیه تابع قانون خاک نیست.

شرایط اخذ شهروندی ترکیه

 1. متقاضی طبق قانون، باید بالغ باشد(منظور از متقاضی شخص درخواست دهنده می‌باشد).
 2. نداشتن بیماری خطرنامی که سلامت عمومی را تهدید کند
 3. تهدیدی برای امنیت ملی و نظم عمومی نباشد
 4. داشتن شرایط مالی کافی

تفاوت اقامت و شهروندی ترکیه

در صورتی که شما قصد مهاجرت و زندگی در کشور دیگری را داشته باشید مسیرهای زیر پیش روی شما قرار دارند:

 •  اخذ اقامت
 •  اخذ شهروندی

اقامت:

شما به عنوان یک فرد خارجی در کشور مقصد  زندگی خواهید کرد و حقوق و مزایای محدودی نسبت به سایر شهروندان آن کشور دارید و اقامت شما به صورت موقت می‌باشد و در صورت تغییر قوانین آن کشور برای اقامت اتباع خارجی، ممکن است زندگی شما را هم تحت تاثیر خود قرار دهد، به عنوان مثال کشور ترکیه در سال۲۰۲۰قانونی مبنی بر عدم تمدید اقامت ها تصویب کرد.  در صورتی که علاقه‌مند به دریافت اقامت در کشور ترکیه هستید مقاله‌ی اقامت ترکیه را مطالعه نمایید.

شهروندی:

در صورتی که تابعیت و یا همان شهروندی کشور مورد نظر را اخذ نمایید،  شما فردی با ملیت آن کشور محسوب می‌شوید، وهمانند سایر افراد آن کشور از تمام حقوق و مزایا بهره مند خواهید بود، به عنوان مثال حق تحصیل رایگان، انواع بیمه‌های درمانی رایگان، افتتاح حساب در بانک‌های مختلف، اجازه کار، اقامت دائم و همیشگی و … توجه داشته باشید که شرایط لازم برای اخذ تابعیت ترکیه با توجه به نوع درخواست شما متفاوت است. در ادامه با ما همراه باشید تا راه‌های آسان دریافت شهروندی ترکیه را با هم بررسی نماییم.

روش های دریافت پاسپورت ترکیه

 1.  خرید خانه کمتر از۲۵۰ هزار دلار
 2.  خرید خانه بیشتر از۲۵۰ هزار دلار
 3. سرمایه گذاری در بانک
 4. از طریق اجازه کار
 5. از طریق ثبت شرکت
 6. از طریق ازدواج با شهروند ترک

در زیر به بررسی جداگانه این روش ها میپردازیم، با ما همراه باشید:

۱- اخذ پاسپورت ترکیه با خرید ملک با ارزش حداقل۲۵۰ هزار دلار

یکی از متداول‌ترین و سریع‌ترین روش های دریافت پاسپورت کشور ترکیه، خرید ملک با ارزش حداقل۲۵۰ هزار دلار می‌باشد(قبلا این عدد ۱ میلیون دلار بود اما از سال۲۰۱۸ تغییر کرد). بدین صورت که خریدار پس از خرید ملک، در بازه زمانی۳الی۴ ماه پاسپورت خود را دریافت می کند. این روش بهترین و سریع ترین حالت برای دریافت پاسپورت کشور ترکیه است، باهم بررسی کنیم چرا این روش را بهترین روش اخذ پاسپورت ترکیه می‌گوییم؟

مزایای اخذ پاسپورت ترکیه با خرید خانه

 • با خرید یک یا چند خانه در کشور ترکیه در واقع در بخش املاک سرمایه‌گذاری می کنید و همانطور که می‌دانید سرمایه گذاری در این بخش یکی از پرسودترین و امن‌ترین حالت‌های سرمایه‌گذاری می‌باشد، در واقع شاید بتوان گفت یکی از بهترین انتخاب ها برای سرمایه گذاری می‌باشد.
 • علاوه بر افزایش و رشد قیمت ملک یا ملک های خریداری شده، نوسانات ارزی و قدرت بسیار بالاتر لیر و دلار نسبت به ریال، در این بخش هم شخص سرمایه گذار سودآوری زیادی کسب خواهد کرد، چرا که سرمایه گذاری به دلار انجام می‌دهد.
 • یکی دیگر از راه های سودآوری از سرمایه گذاری در بخش املاک، اجاره دادن ملک یا ملک هایتان می‌باشد، در بعضی از خریدها، شرکت فروشنده تضمین اجاره دادن هرساله‌ی ملک را به خریداران می‌دهد و حتی در بعضی مواقع مبلغ اجاره دلاری دریافت می‌شود که سودآوری شما را تاچند برابر افزایش می‌دهد.
 • در این روش بسیار سریع شما قادر به دریافت پاسپورت می‌باشید و در وصورتی که فرآیند درخواست پاسپورت را به وکلای مجرب و متخصص سپرده باشید، بدون هیچ گونه ریسکی در مدت۳الی۴ ماه پاسپورت شما صادر می گردد.

شرایط اخذ پاسپورت ترکیه با خرید خانه

در کشور ترکیه سندهای مختلفی برای انواع املاک وجود دارد، که توضیح مفصل آن خارج از بحث شهروندی ترکیه می‌باشد، اما لازم به ذکر است که با خرید هر نوع ملکی شما موفق به دریافت شهروندی ترکیه از طریق خرید خانه نمی‌باشید، چرا که به عنوان مثال با سندهای از نوع سهامی(هیسلی) نه تنها پاسپورت بلکه اقامت ترکیه نیز به شما تعلق نخواهد گرفت، به همین دلیل ما در مجموعه تکینکوگروپ توصیه می کنیم قبل از هرنوع سرمایه گذاری در کشور ترکیه با مشاوران متخصص در آن زمینه مشورت نمایید، چرا که ممکن است با یک اشتباه و یا عدم آگاهی نسبت به قوانین کشور ترکیه خسارات جبران ناپذیری به خود و خانواده و سرمایه‌تان برسانید. برای دریافت مشاوره رایگان با مشاوران ما با تماس در واتسپ و یا دایرکت اینستاگرام شرکت تکینکوگروپ در تماس باشید. همچنین برای دیدن املاک مناسب اخذ تابعیت ترکیه از پروژه های ملکی ما در صفحه خرید خانه در ترکیه دیدن نمایید و برای بازدید از پروژه ها با ما با شماره۰۰۹۰۵۵۲۵۲۰۵۰۰۵ تماس بگیرید.

همچنین در صورتی که تمایل به اخذ شهروندی ترکیه با خرید خانه را دارید، نکات بسیار مهمی و حیاتی وجود داد که ممکن است در فرآیند دریافت پاسپورت شما بسیار تاثیرگذار باشد، و دانستن آن بسیار مهم است، از جمله:

 1. در این روش نمی‌توانید ملک خریداری شده را تا قبل از۳ سال به فروش برسانید و تعهد نگهداری ملک از شما دریافت می‌شود.
 2. نباید ملک خریداری شده را از شخص خارجی خرید کنید، و حتی تا۳ دست قبل نباید سند به نام شخص خارجی باشد، بدین معنا که خرید شما حتما باید از یک شخص ترک صورت بگیرید.
 3. در این روش شخص خریدار، همسر و فرزندان زیر۱۸ سال قادر به اخذ پاسپورت می‌باشند.
 4. الزامی به خریداری ملک مسکونی وجود ندارد و شما قادر به خرید ملک های تجاری، خدماتی، رزیدانس و … نیز می‌باشید. و همچنین تعداد آن نیز ملاک نمی‌باشد، یعنی شما قادر به خرید بیش از یک ملک نیز هستید.
 5. سرمایه‌گذاری باید در بخش املاک باشد، یعنی شما با خرید زمین قادر به اخذ پاسپورت نمی‌باشید.

۲- دریافت پاسپورت ترکیه با خرید خانه با ارزش کمتر از۲۵۰ هزار دلار

چنانچه شرایط مالی خرید ملک با ارزش حداقل۲۵۰ هزار دلار را ندارید، نگران نباشد! شما با خرید ملکی با ارزش کمتر نیز قادر به گرفتن پاسپورت ترکیه می‌باشید. اما قطعا در این حالت سرعت دریافت پاسپورت ترکیه به مانند حالت قبلی نمی‌باشد، چنانچه می‌دانید با خرید ملک با ارزش حداقل۲۵۰ هزار دلار بلافاصله می توانید درخواست شهروندی ترکیه را نمایید، اما در این حالت فرایند کمی زمان‌بر می‌باشد:

 1. بدین صورت که شما با خرید خانه در کشور ترکیه، با هر مبلغی( توجه نمایید که سند ملک از نوع هیسلی نباشد)، هر ساله اقامت کشور ترکیه را به واسطه‌ی سند ملکیتان تمدید میکنید(اقامت از نوع تاشینماز)
 2.  روز شمار خروج شما از کشور ترکیه محاسبه می گردد، بدین معنا که شما در کل این مدت۵ سال نباید بیشتر از۱۸۰ روز خارج از خاک کشور ترکیه باشد.
 3.  پس از گذشت۵ سال قادر به درخواست تابعیت ترکیه می‌باشید.

  

۳- گرفتن پاسپورت ترکیه با سرمایه گذاری در بانک (حداقل۵۰۰هزار دلار)

در صورتی که بنابر هر دلیلی قصد خرید ملک در کشور ترکیه را نداشته باشید، از طریق سرمایه‌گذاری در یکی از بانک های این کشور با مبلغ حداقل۵۰۰ هزار دلار، می‌توانید وارد فرایند درخواست اخذ شهروندی ترکیه شوید و در مدت زمان کوتاهی تابعیت این کشور را دریافت نمایید. توجه داشته باشید که مبلغ فوق را به مدت۳ سال در بانک سپرده‌گذاری میکنید،و حق برداشت از آن را نخواهید داشت، این مبلغ می‌تواند به صورت دلار، لیر، یورو… باشد، اما توجه داشته باشید که در صورتی که مبلغ فوق را به صورت لیر سپرده‌گذاری نمایید،به مدت ۳ سال به حساب شما سود بانکی تعلق میگیرد.

۴- اخذ پاسپورت ترکیه از طریق اجازه کار (چالیشماایزین)

با دریافت مجوز کار در ترکیه و اشتغال مداوم 5 ساله، شما می توانید نسبت به دریافت پاسپورت کشور ترکیه و اخذ شهروندی ترکیه اقدام کنید. البته باید کارفرما فرایند استخدام شما را به صورت قانونی انجام داده و هر ماه برایتان بیمه رد کرده باشد. در واقع این مورد یکی از راه‌های سخت اخذ شهروندی ترکیه می‌باشد و معمولا پیدا کردن کارفرمایی که بتوانید قرارداد کار درستی با وی منعقد کرده و بیمه نیز برایتان صادر کند، به این راحتی به سرانجام نخواهد رسید.

برای کسب اطلاعات بیشتر صفحه اخذ ویزای کار در ترکیه را بررسی نمایید.

۵- اخذ پاسپورت ترکیه با ثبت شرکت

ثبت شرکت در ترکیه و دریافت اجازه کار متعاقب آن، باعث می شود تا بتوانید پس از سپری شدن 5 سال، نسبت به دریافت پاسپورت کشور ترکیه اقدام کنید. اگر شما دارای بیزنس خاصی هستید یا می خواهید به تازگی کسب و کار تازه ای را آغاز کنید، از این روش می توانید ضمن به دست آوردن حق شهروندی، از مزایای تجارت در این کشور نیز برخوردار شده و در صورت امکان در مراحل بعدی توسعه جهانی کسب و کار و تجارت خود را نیز رقم بزنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر از نحوه ثبت شرکت در کشور ترکیه و بررسی مزایا و معایب آن، صفحه ثبت شرکت در ترکیه را بررسی نمایید.

اخذ پاسپورت ترکیه با ثبت شرکت

۶- اخذ پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج با شهروند ترک

یکی از روش های به ظاهر ساده برای دریافت پاسپورت ترکیه ازدواج با یک شهروند ترکیه است. اما در نظر داشته باشید که در پی ترفندهایی که برخی در این خصوص به کار برده اند، اداره مهاجرت ترکیه نسبت به این مورد بسیار حساس شده و باید نسبت به واقعی بودن ازدواج متقاضی، اطمینان حاصل کند. از این روی لازم خواهد بود که حداقل 3 سال از ازدواج مزبور سپری شده باشد. پس از سپری شدن این مدت و در صورتی که نتایج تحقیقات محلی نشان دهنده‌ی واقعی بودن ازدواج باشد، می توانید درخواست شهروندی را بدهید. برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله شرایط ازدواج در ترکیه را بررسی نمایید.

مدارک لازم برای اخذ شهروندی ترکیه

مدارک مورد نیاز (سرمایه‌گذار و همسر و فرزندان زیر۱۸ سال):

 1. اصل و ترجمه‌ی پاسپورت کلیه اعضای خانواده با تایید دفتر خانه‌های ترکیه(نوتر) یا از کنسولگری
 2. ترجمه‌ی شناسنامه‌ی اعضا با تایید وزارت امور خارجه و سپس کنسولگری ترکیه
 3. اصل سند ازدواج سرمایه‌گذار و همسرش با تایید وزارت امور خارجه و سپس کنسولگری ترکیه
 4. سوابق ثبت خانواده و ترجمه‌ی آن با تایید وزارت امور خارجه و کنسولگری ترکیه با نشان دادن کلیه اعضای خانواده و وابستگان در صورت وجود
 5. اصل و کپی کارت اقامت اشخاص(کارت کیملیک)
 6. هر شخص چهار قطعه عکس بیومتریک
 7. اسنادی که نشان دهنده‌ی وضعیت درآمد شخص سرمایه‌گذار باشد
 8. وکالت از سرمایه‌گذار به وکیل جهت انجام مراحل اخذ شهروندی ترکیه
 9. رسید پرداخت کلیه هزینه‌های مورد نیاز
 10. نام و نام‌خانوادگی جدید (در صورت تمایل اشخاص می‌توانند نام و نام‌خانوادگی جدیدی برای خود انتخاب نمایند)

مزایای اخذ شهروندی ترکیه برای ایرانیان

سفر بدون ویزا به۱۱۰ کشور جهان

دریافت آسان ویزای شینگن و انگلستان

تابعت دائمی است ومی‌تواند به نسل‌های بعد منقل شود

داشتن حق رای و اشتغال در مشاغل دولتی ترکیه

امکان تحصیل رایگان در مدارس و دانشگاه ها

برای دریافت پاسپورت ترکیه، نیازی به تسلط به زبان ترکی وجود ندارد

درمیان۴۰پاسپورت برتر دنیا می‌باشد.

محدودیتی در رفت و آمد به کشور ترکیه نخواهید داشت.

دریافت پاسپورت در مدت زمان۶۰ الی۹۰ روز کاری امکان‌پذیر می‌باشد.

امکان دریافت شهروندی ترکیه برای همسر و فرزندان زیر۱۸ سالتان وجود دارد.

قانون جدید شهروندی ترکیه

به گزارش روزنامه رسمی ترکیه، برخی از مقررات مربوط به اخذ شهروندی ترکیه با خرید ملک و سرمایه‌گذاری اصلاح شد.

بر اساس این مقررات جدید، میزان مبلغ سرمایه گذاری همچنان مثل قبل ۲۵۰ هزار دلار می باشد، اما تغییراتی در شیوه پرداخت صورت گرفته است. بدین صورت که ابتدا باید رقم دلاری مورد نظر برای سرمایه‌گذاری به حساب بانکی خریدار واریز شود، سپس بانک مبلغ دلاری مذکور را به بانک مرکزی ترکیه فروخته و آن را به لیر تبدیل کند، با این حساب دلار در بانک مرکزی- و نه در حساب خریدار به لیر تبدیل می شود. در واقع در این اصلاحیه تغییری برای خریدار صورت نگرفته است بلکه تنها نحوه انتقال پول تغییر کرده که برای خریدار تفاوت زیادی ایجاد نخواهد کرد.

کشورهایی که با داشتن پاسپورت ترکیه، می توانید بدون نیاز به ویزا به آن‌ها سفر کنید!

بنگلادش، ماکائو، سریلانکا، برونه ئی، کامبوج، مالزی، تایوان، مالدیو، تاجیکستان، هنگ کنگ، مغولستان، تایلند، اندونزی، نپال، ژاپن، فیلیپین، تیمور، ازبکستان، قزاقستان، سنگاپور، قرقیزستان و کره جنوبی

آفریقای جنوبی، سودان، سوزایلند، تانزانیا، توگو، تونس، اوگاندا، زامبیا، زیمباوه، سومالی، سنگال، سائوتومی، رواندا، موزامبیک، مراکش، مائوریتیس، موریتانی، ماداگاسکار، بنین، بوتسوانا، جزیره کیپ ورد، جزیره کموروس، جیبوتی، گابون، گامبیا، گینه بیسائو و کنیا

قطر، عراق، ایران، عمان، گرجستان، لبنان، بحرین، کویت، آذربایجان و اردن

مونته نگرو، کوزووا، آلبانی، بلاروس، مقدونیه، بوسنی و هرزگوین، مولدوا، اوکراین و صربستان

کاستاریکا، کاوادور، الساوادور، گواتمالا، هندوراس، نیکاراگوئه، باهاماس، سورینام، ونزوئلا، بلیز، اروگوئه، بولوی، آرژانتین، مکزیک، برزیل، پاناما، شیلی، پاراگوئه، کلمبیا و پرو

فرم درخواست تماس

اخبار و مقالات
جدیدترین های بلاگ

اخبار و مقالات روز ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *