Tekinco Group

استانبول کارت

استانبول کارت

اگر قصد سفر و یا مهاجرت به شهر استانبول را دارید؛ یکی از راه هایی که می توانید هزینه های سفر خود را کاهش دهید، استفاده از استانبول کارت است. زیرا هزینه سوخت در ترکیه بسیار بالا بوده و با توجه به اینکه شهر استانبول 7 برابر تهران است و برای رفت و آمد نیاز به ماشین دارید؛ اجاره و یا خرید خودرو نمی تواند راهی مقرون به صرفه باشد و بهتر است از وسایل نقلیه عمومی برای حمل و نقل استفاده نمایید.

استانبول کارت چیست؟

با توجه به هزینه بالای سوخت در شهر استانبول، باید از وسایل نقلیه عمومی برای صرفه جویی در هزینه ها استفاده نمایید. البته تاکسی جزء گرانترین وسایل عمومی در استانبول به شمار می رود. مخصوصا اگر مسافر بوده و به خیابان ها مسلط نباشید، احتمال اینکه تاکسی ها مسیر طولانی تری را طی کنند تا کرایه تاکسی بیشتر شود؛ زیاد است. به همین دلیل بهترین وسیله نقلیه برای رفت و آمد، اتوبوس، ترموا، مترو و.. است.

از ابتدای روز تا آخر شب می توانید از وسایل نقلیه عمومی استفاده نمایید و کل سطح شهر را پوشش می دهند و به دلیل تعدد ایستگاه ها و اتوبوس ها، حمل و نقل عمومی در استانبول به سرعت انجام می شود.

اما برای آنکه بتوانید از نظر اقتصادی برای تان به صرفه باشد؛ باید از استانبول کارت استفاده کنید. این کارت شبیه من کارت در ایران است اما از نظر اقتصادی صرفه بیشتری دارد. علاوه بر استفاده از آن برای وسایل حمل و نقل عمومی، می توانید به عنوان ورودی مراکز گردشگری نیز استفاده کنید، در بعضی از فروشگاه ها هم می توانید همانند کارت بانکی از آن استفاده کنید و خرید خود را توسط استانبول کارت پرداخت نمایید.

استانبول کارت از کجا بخریم

استانبول کارت از کجا بخریم؟

مکان های زیادی برای خرید این کارت در شهر استانبول وجود دارد. به عنوان مثال می توانید از دستگاه هایی که در ایستگاه های مترو و یا اتوبوس وجود دارند؛ این کارت را تهیه کنید. حتی برخی از سوپرمارکت ها نیز اقدام به ارائه این کارت می کنند.

چگونه استانبول کارت را فعال کنیم؟

بعد از خرید این کارت کافی است اقدام به شارژ آن نمایید و اقدام دیگیری برای فعال کردن آن نیاز نیست.

شارژ کردن استانبول کارت

بعد از خرید، باید اقدام به شارژ کردن این کارت نمایید. برای این منظور می توانید از دستگاه های شارژ استانبول کارتی که در متروها و یا ایستگاه های اتوبوس وجود دارد؛ استفاده کنید.

برای شارژ آن باید کارت را در جایگاه مخصوص قرار داده و اسکناس را وارد دستگاه نمایید. سپس کارت شما شارژ می شود. دقت کنید در بعضی مواقع اگر پول شما تاخوردگی داشته باشد و یا دچار پارگی و یا کهنه باشد ممکن است دستگاه پول شما را قبول نکند و ان را مجدد به شما برگرداند.

شارژ کردن استانبول کارت

قیمت استانبول کارت در سال 1400

این کارت قیمت های متفاوتی دارد. به عنوان مثال اگر شما از سوپر مارکت ها این کارت را تهیه کنید؛ مبلغ 20 لیر را از شما دریافت می کنند. اما به صورت استاندارد و قانونی، قیمت این کارت در سال 1400، ده لیر می باشد. البته دقت کنید که در هنگام تهیه آن، فاقد شارژ می باشد و باید خودتان اقدام به فعال سازی و شارژ استانبول کارت نمایید.

سایت استانبول کارت

دولت ترکیه برای رفاه حال مسافران خود سایتی را به ادرس istanbultouristpass.com راه اندازی کرده است که می توانید از  این سایت خرید کرده و استانبول کارت خود را فعال یا شارژ نمایید.

انواع استانبول کارت

این کارت انواع گوناگونی دارد که در ادامه به 3 نوع از این نوع کارت می پردازیم.

کارت بی نام: این کارت مخصوص گردشگران است که با تهیه ان می توانند به راحتی از سرویس های حمل و نقل عمومی در سطح شهر استفاده کنند. البته اغلب مهاجرین نیز از این نوع کارت استفاده می کنند.

کارت آبی: شهروندان و افراد مقیم این کشور از این نوع کارت که به صورت ماهانه شارژ می شود، استفاده می کنند.

کارت تخفیف:  اگر به قصد مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه بروید می توانید از کارت تخفیف برای استفاده از حمل و نقل عمومی بهره مند شوید.

تنظیم حس کد برای استانبول کارت

تنظیم حس کد برای استانبول کارت

قبل از کرونا هر خانواده ای با داشتن یک عدد استانبول کارت می توانستند کل اعضا خانواده از ان استفاده نمایند و محدودیتی برای این موضوع وجود نداشت. اما به دلیل شیوع بیماری کرونا، دولت ترکیه حس کد را برای تمامی مراکز عمومی اجباری کرد. شما با وارد کردن کدملی و اطلاعات شخصی، می توانید حس کد دریافت نمایید. این کد نشانگر این است که آیا شما تا به حال به کرونا مبتلا شده اید و اگر مسافر هستید نتیجه تست pcr تان با این کد مشخص می شود.

این کد را باید بر روی کارت خود فعال نمایید. به همین دلیل هر فردی باید کارتی مخصوص به خود را داشته باشد. البته از فوریه 2022 اجبار کد حس برداشته شد و دیگر برای ورود به مراکز عمومی نیازی به داشتن کد حس نیست.

 

در نهایت….

و در آخر نیز به این نکته اشاره می کنیم که اگر به عنوان مسافر اقدام به خرید این کارت کرده اید؛ می توانید در سفرهای بعدی تان به این کشور نیز از آن استفاده نمایید. زیرا استانبول کارت تا 2 سال اعتبار دارد.

امیدواریم مطالب ارائه شده در این مقاله بتواند به شما در خرید استانبول کارت و نحوه شارژ ان کمک نماید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *